Otwarcie wystawy „Makatki kuchenne – mądrości ludowe”

23 listopada br. w siedzibie Regionalnego Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Makatki kuchenne –mądrości ludowe”. Popularne w Polsce w II połowie XIX wieku makatki pełniły funkcje nie tylko dekoracyjne i praktyczne, ale również wychowawcze. Na wystawie zaprezentowano 117 makatek zarówno tych tradycyjnych wyhaftowanych, jak i tych drukowanych. Przygotowany przez pracowników RCRKiT obrazkowy świat makatek przedstawia scenki z życia codziennego: krzątające się po kuchni kuchareczki,  gospodynie nakrywające do stołu, bawiące się dzieci, zwierzęta. Pojawiają się sielskie krajobrazy (wiejskie chaty wśród drzew i kwiatów) oraz kompozycje kwiatowe i motywy religijne. Umieszczone obok scenek sentencje przedstawiają takie mądrości życiowe jak: „Miłość i zgoda – domu ozdoba”, „Pilne ręce, twarz wesoła, sieją szczęście dookoła”, „Dobra gospodyni dom zasobnym czyni”, „Świeża woda zdrowia doda”, „Dobra żona męża korona” i wiele innych.
Oprócz makatek na wystawie można zobaczyć aranżację kuchni oraz pokoju urządzonych w stylu lat 60-tych XX wieku. Wystawa będzie czynna do 30 maja 2014r.;  można ją zwiedzać w godzinach pracy RCRKiT.
Otwarciu wystawy towarzyszył koncert Zuzanny Moczek i Edyty Cieślik-Moczek.
Dyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy.

Czytaj dalejOtwarcie wystawy „Makatki kuchenne – mądrości ludowe”

Koncert pieśni patriotycznej pt. „Raduje się serce”

Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki  uczciło 95 rocznicę odzyskania niepodległości

„Pod nami czarny step się palił.
Czerwone słońce szło za las
I tylko myśmy trzej zostali
Choć osiemnastu było nas.
Poległa reszta i została
W objęciach łanów złotych zbóż
Pod wsią co nazwy już nie miała
Na bezimiennych stokach wzgórz.”

8 listopada br. w Pałacu Męcińskich w Działoszynie odbył się koncert pieśni patriotycznej pt. „Raduje się serce”. Wśród wykonawców znaleźli się: tercet wokalny z Gminy Nowa Brzeźnica Amelki, chór działający przy Związku Emerytów i Rencistów w Sulmierzycach Kwiaty Polne, młodzież z Ogniska Muzycznego działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Rząśni,  Zespół Śpiewaczy działający przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Wsi Trębaczew „Trębaczewianie”, Martyna Dubińska i Dominika Brożyna z Siemkowic, Agnieszka Kupiec z Pajęczna oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Wsi Stróża. Gościnnie wystąpił Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć takie pieśni patriotyczne jak m.in.: „Biały krzyż”, „Srebrne dzwony”, „Piechota”, „Rozkwitają pąki”, „Miejcie nadzieję”, „Przybyli ułani” i wiele innych znanych i mniej pieśni. Wszyscy artyści nagradzani byli gromkimi brawami. Na koniec uroczystości zabrzmiała „Rota”, która została odśpiewana przez wszystkich zgromadzonych.

Czytaj dalejKoncert pieśni patriotycznej pt. „Raduje się serce”

Skip to content