II Powiatowa Prezentacja Regionalnych Tradycji Wielkanocnych

W pierwszy dzień wiosny 21marca 2014 roku w Cechu Rzemiosł Różnych w Pajęcznie odbyła się już II  Powiatowa Prezentacja Regionalnych Tradycji Wielkanocnych, przygotowana przez Małgorzatę Tronina – pracownika Łódzkiego  Ośrodka  Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach Rejon Pajęczno.
Współorganizatorami byli Starostwo Powiatowe w Pajęcznie, Lokalna Grupa Działania Kraina Wielkiego Łuku Warty w Osjakowie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pajęcznie. Konferansjerkę  poprowadziła Elżbieta Kupiec pracownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pajęcznie, a dekorację sali zrobiła Barbara Depta.
Gośćmi honorowymi byli Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dorota Ryl, Starosta Pajęczański Jan Ryś, I zastępca  Dyrektora ŁODR Małgorzata Gabryelczak, Sekretarz Powiatu Pajęczańskiego Krzysztof Piekarz, wójt Gminy Kiełczygłów Kazimierz Jędrzejski, kierownik LGD w Osjakowie Agata Nowak.
Główny cel  prezentacji to integracja społeczności lokalnej i kultywowanie tradycji wielkanocnych. Liderki i panie z kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i bibliotek zaprezentowały na przygotowanych stoiskach własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne.  Było co podziwiać – kunszt wykonania jak i pomysłowość budziły zachwyt  wśród wszystkich uczestników prezentacji.
Na stół wielkanocny w całości przygotowany przez uczestników prezentacji każda grupa przygotowała coś pysznego i pięknie udekorowanego. Każda potrawa związana była z Wielkanocą i regionem, który poszczególne grupy reprezentują.
Nie zabrakło też ciekawostek o zwyczajach wielkanocnych, o których opowiedział Tomasz Spychała – etnograf z Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Głos zabrali też goście honorowi, którzy złożyli wszystkim podziękowania za trud, jaki wkładają w działalność społeczną, za prezentację wyrobów na wystawach i aktywne uczestnictwo w kultywowaniu tradycji. Życzyli też wszystkim zebranym spokojnych i wesołych Świąt Wielkanocnych.
Starosta pajęczański z pięknie udekorowanego koszyka poczęstował wszystkich uczestników prezentacji czekoladowymi słodkościami.
Prezentację uświetniły występy kabaretu „Malwinki” z Siemkowic i zespołu śpiewaczego „Trębaczewianie”. Degustacja potraw ze stołu wielkanocnego to prawdziwa uczta dla wszystkich uczestników prezentacji , jak  również ostatni punkt programu przygotowanego przez organizatorów na tegoroczną prezentację.
Żal było się rozstawać z tak miłą grupą, dlatego pomysłodawca i organizatorzy tego przedsięwzięcia musieli dać przyrzeczenie, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie – na III Powiatowej Prezentacji Regionalnych Tradycji Wielkanocnych.

Opracowała Małgorzata Tronina
Zdjęcia Regionalne Centrum Kultury i Turystyki w Działoszynie

Czytaj dalejII Powiatowa Prezentacja Regionalnych Tradycji Wielkanocnych

VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Poezja i proza twórców brytyjskich”

VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Poezja i proza twórców brytyjskich” rozstrzygnięty. Jury w składzie: przewodniczący: Sebastian Barczak oraz członkowie: Małgorzata Wolna i John Gordon Brown ocenili występy 24 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Czytaj dalejVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Poezja i proza twórców brytyjskich”

VII Powiatowy Konkurs Recytatorski już za nami

W dniach 11-12 marca 2014r. w siedzibie Regionalnego Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pod  patronatem Starosty Pajęczańskiego Jana Rysia.  Tradycyjnie konkurs rozegrany został w 4 kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe klasy 1-3, szkoły podstawowe klasy 4-6, młodzież gimnazjalna oraz młodzież ponadgimnazjalna i dorośli. Łącznie do konkursu zgłosiło się 89 osób.  Oceny uczestników dokonały Komisje Konkursowe, w skład których weszli: Adam Piotrowski – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Działoszyn, poeta i założyciel Regionalnego Klubu Literackiego Drzewo Poznania; Monika Lewandowska – nauczyciel polonista z Zespołu Szkół w Pajęcznie; Małgorzata Wolna – nauczyciel polonista z Zespołu Szkół w Działoszynie; Jolanta Ptak – nauczyciel polonista z Zespołu Szkół w Pajęcznie; Paweł Wolski – muzyk i wokalista zespołu Jack Kraners; Dominika Brożyna – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Raciszynie, założycielka i kierowniczka zespołu wokalnego SiLord z Siemkowic; Agata Chybińska – nauczyciel polonista ze Szkoły Podstawowej w Raciszynie.

Czytaj dalejVII Powiatowy Konkurs Recytatorski już za nami

Skip to content