Projekt „Art-Design, czyli artystyczne” zakończony

10 października w siedzibie Regionalnego Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie dokonano podsumowania projektu współorganizowanego z Łódzkim Domem Kultury – Instytucją Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Zgodnie z założeniami projektu zrealizowano szereg ciekawych warsztatów rękodzielniczych:  kurs szycia lalki waldorfskiej, warsztaty filcowania na sucho, filcowania na mokro, filcowania na jedwabiu oraz warsztaty wytwarzania witrażu. O nauce różnych technik rękodzielniczych opowiedziała dyrektor RCRKiT  Aldona Pol, a poszczególne etapy pracy uczestników zostały przybliżone w formie prezentacji multimedialnej. Powstałe podczas warsztatów prace podziwiała m.in. Halina Bernat – wicedyrektor ŁDK, która wyraziła swój podziw nie tylko dla oryginalnego pomysłu, ale także dla efektów projektu. A efekty są – wyniesiona z zajęć wiedza i nowo nabyte umiejętności przez wielu uczestników są już wykorzystywane, co z pewnością widać na wystawie. Uroczyste podsumowanie projektu uświetniły występy lokalnych zespołów: działającego przy GOK w Kodraniu amatorskiego zespołu śpiewaczego Alek i Babki oraz kapeli ludowej Kiełczygłowianie.
Serdecznie dziękujemy Łódzkiemu Domowi Kultury za współorganizację i dofinansowanie projektu, a Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kodraniu i Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Wsi Trębaczew za partnerstwo.

Czytaj dalejProjekt „Art-Design, czyli artystyczne” zakończony

Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza oraz koncert Oleny Szewczenko

26 września br. w siedzibie RCRKiT w Działoszynie odbył się koncert 26-letniej ukraińskiej kompozytorki i pianistki Oleny Szewczenko.  Artystka jest absolwentką Uniwersytetu Sztuk Pięknych im. I.P. Kotlarewskiego w Charkowie, studia podyplomowe kończy na Akademii Muzycznej w Łodzi. Swoją aktywność muzyczną opiera głównie na muzyce kameralnej, utworach symfonicznych, muzyce filmowej oraz muzyce do spektakli teatralnych. Mimo młodego wieku Olena Szewczenko jest już cenionym muzykiem – za osiągnięcia twórcze otrzymywała stypendium Prezydenta Ukrainy, stypendium Funduszu Młodych Talentów, stypendium Charkowskiego Burmistrza, stypendium Rady Naukowej ChNUSzP  imienia I. P. Kotlarewskiego oraz stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Gaude Polonia. Latem br. koncertowała w Polskim Centrum im. I.J.Paderewskiego w Brukseli.
W Pałacu Męcińskich utalentowana pianistka wykonała utwory takich znanych kompozytorów jak: Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin, Sergiusz Rachmaninow, ?esar Franck oraz kompozycje własne. Każdy wykonany z wielką wirtuozerią utwór nagradzany był przez publiczność gromkimi brawami. Na oklaskach się nie skończyło. W podziękowaniu za przepiękny, wzruszający koncert, z inicjatywy Dyrektora RCRKiT A.Pol, zespół ludowy działający przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Wsi Trębaczew „Trębaczewianie” specjalnie dla młodej artystki zaprezentował nasz lokalny repertuar.
Koncert Oleny Szewczenko poprzedzony został akcją nawiązującą do Narodowego Czytania „Trylogii” H. Sienkiewicza.  Fragmenty „Pana Wołodyjowskiego” czytali: Krzysztof Piekarz – sekretarz powiatu pajęczańskiego, Tomasz Borgul – wiceprzewodniczący rady powiatu, Aldona Pol – dyrektor RCRKiT i organizator całego przedsięwzięcia, Dorota Czuba – dyrektor ZS w Działoszynie, Anita Mordalska – pielęgniarka oraz przedstawiciele młodzieży: Agnieszka Kupiec i Piotr Tasarz.

Czytaj dalejCzytanie „Trylogii” Sienkiewicza oraz koncert Oleny Szewczenko

Skip to content