Rok kulturalno-sportowy 2012 podsumowany

20 grudnia br. w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie odbyła się uroczysta gala podsumowująca rok kulturalno-sportowy 2012. Wyróżnienia Starosty Pajęczańskiego otrzymały osoby, zespoły, stowarzyszenia, placówki kulturalno-oświatowe, które promują powiat często nie tylko na terenie powiatu i województwa łódzkiego, ale także w całym kraju lub poza jego granicami. Podobnie jak lata poprzednie, również i rok 2012 obfitował w wiele sportowych emocji i przyniósł nowych bohaterów sportowych. Działalność sportowa na terenie powiatu to nie tylko uczniowie i zawodnicy, ale także zespoły i kluby sportowe, aktywni działacze, trenerzy, a także amatorzy sportu.

Wyróżnieni Sportowcy:

  1. Chyra Robert–  lekkoatletyka
  2. Kubica Dorota – podnoszenie ciężarów
  3. Wdowczyk Andrzej – Mistrz Polski w Zaprzęgach
  4. Kotynia Dawid – taekwon-do
  5. Bęben Mateusz – taekwon-do
  6. Wiktor Jakub – taekwon-do
  7. Cybiński Dawid – taekwon-do
  8. Tokarski Dariusz – reprezentant polski burmistrzów i prezydentów w pn
  9. Fossa Dawid – tang soo do
  10. Trawczyński Norbert – piłka siatkowa
  11. Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Meduza” – pływanie
  12. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy w Pajęcznie – kolarstwo

 

Trenerzy i Działacze sportowi :

  1. Kotynia Marek – LKS „Victoria” Zalesiaki
  2. Ołubek Sebastian – trener Kubicy
  3. Słomski Zbigniew – Przewodniczący Powiatowej Rady LZS w Pajęcznie
  4. Cichowlas Cezary – Przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku
  5. Kapuściński Tadeusz – Członek Zarządu Powiatowego SZS w Pajęcznie
  6. Wesołowski Adam – zawodnik Ludowego Klubu Sportowego „Zawisza” Pajęczno oraz trener najmłodszych adeptów piłki nożnej w Pajęcznie

 

Współzawodnictwo Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych
i Ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2011-2012

Szkoły Podstawowe

Kategoria Dziewcząt

I miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pajęcznie

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Rząśni

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Siemkowicach

 

Kategoria Chłopców

I miejsce –  Szkoła Podstawowa w Nr 2 w Działoszynie

II miejsce –  Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pajęcznie

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Kiełczygłowie

 

Szkoły Gimnazjalne

Kategoria Dziewcząt

I miejsce –  Gimnazjum w Pajęcznie

II miejsce –  Gimnazjum w Kiełczygłowie

III miejsce –  Gimnazjum w Strzelcach Wielkich

 

Kategoria Chłopców

I miejsce –  Gimnazjum w Kiełczygłowie

II miejsce –  Gimnazjum w Działoszynie

III miejsce –  Gimnazjum w Pajęcznie

 

Szkoły Ponadgimnazjalne

I miejsce –  Zespół Szkół Pajęcznie

II miejsce – Zespół Szkół w Działoszynie

 

Współzawodnictwo Ludowych Zespołów i Klubów Sportowych

I miejsce –  Uczniowski Ludowy Klub Sportowy w Działoszynie

II  miejsce – Ludowy Klub Sportowy Unia Sulmierzyce

III miejsce  – Ludowy Klub Sportowy „Czarni” Rząśnia

 

Wszystkim wyróżnionym w dziedzinie sportu gratulujemy. Mamy nadzieję, że rok 2013 będzie równie udany i bogaty nie tylko w sukcesy sportowe, ale również w ducha sportowej rywalizacji i propagowanie zdrowego stylu życia.

Podczas gali uhonorowano także tych, którzy swoją pracą wzbogacają nasze życie duchowe, estetyczne i doznania artystyczne, kształtują kulturę i wspierają jej rozwój. Dla osób, zespołów i placówek oświatowych, które zostały wyróżnione, aktywny udział w życiu kulturalnym to nie tylko wypełnianie obowiązków służbowych, ale przede wszystkim potrzeba serca. To dzięki nim miniony sezon kulturalny charakteryzował się bogatą ofertą kulturalną, mnogością różnorodnych przedsięwzięć adresowanych zarówno do publiczności masowej jak i wąskich grup. Z rozmachem kreowano kolejne wydarzenia – z wielką uwaga śledziliśmy ich rozwój ilościowy i jakościowy, zauważyliśmy coraz większą odwagę, rozmach i sięganie po nowe cele.

Za krzewienie i popularyzowanie kultury w roku 2012 wyróżnieni zostali:

Mażoretki działające przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Strzelcach Wielkich. Taniec mażoretkowy jest bardzo ciekawą i malowniczą formą ruchu z wykorzystaniem tzw. Batonu. Różne ewolucje z ową pałeczką w rytm kroków tanecznych oraz kolorowe stroje tancerek wzbudzają powszechny zachwyt wśród widzów i świetnie współgrają z występami orkiestry dętej. Pomysł stworzenia grupy Mażoretek narodził się wraz z chwilą powstania Młodzieżowej Orkiestry Dętej, gdzie zainteresowanie działalnością orkiestry przejawiała nie tylko młodzież uzdolniona muzycznie. Orkiestra szybko zyskała grono fanów i sympatyków. Charyzma młodych ludzi, ich pasja i radość z tego co robią doprowadziła do tego, że pomysł powstania grupy Mażoretek przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Strzelce Wielkie musiał się ziścić. Zespół składa się z dwóch grup wiekowych: grupy starszej Mażoretek i grupy młodszej Cherleaderek i działa pod nazwą „IZZI”. Swój debiutancki występ grupa Mażoretek miała 4 sierpnia br podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w nadmorskiej miejscowości Rowy. Zespół prowadzi instruktorka tańca mażoretkowego, kapitanka grupy seniorskiej Łódzkich Mażoretek „Fame” pani Daria Kamińska.

 

Zespół wokalny „Amelki”. Został założony w 2008r. przez panią Grażynę Walaszczyk – nauczycielkę Przedszkola w Nowej Brzeźnicy. Do zespołu należą trzy dziewczynki w wieku 10 i 12 lat. W 2012r. zespół reprezentował gminę i powiat w konkursach i festiwalach na szczeblu ogólnokrajowym w Piotrkowie Trybunalskim, Pabianicach, Łodzi, Włoszczowej,  a także na szczeblu międzynarodowym w Kielcach i Częstochowie. Amelki zdobyły złote, srebrne i brązowe półnutki. Mimo wyczerpujących prób do późnych godzin wieczornych Amelki są zawsze uśmiechnięte i szczęśliwe, że mogą reprezentować gminę nowa Brzeźnica. Amelki mówią: „ nie ważne są miejsca i zdobyte nagrody, liczy się udział i dobra zabawa”.

 

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Glina Duża i Glina Mała „Lepsza przyszłość” działa od lipca 2010r. Główny cel zgrupowania to integracja społeczności. Do stowarzyszenia należy 30 kobiet i jeden mężczyzna. Stowarzyszenie organizuje  uroczystości okolicznościowe: Dzień kobiet, sobótka, andrzejki itp. Stowarzyszenie uczestniczyło w Nadwarciańskim Jarmarku w Pajęcznie i reprezentowało powiat na Łódzkim Jarmarku Wojewódzkim. Jak mówią członkowie stowarzyszenia: „działamy krótko, ale staramy się iść do przodu”. Prezesem stowarzyszenia jest pani Agnieszka Maliszak.

 

Magdalena Komórod 2005 roku jest  bibliotekarzem w Filii GBP w Stróży. Włącza się w ogólnopolskie kampanie społeczne m.in.: Cała Polska Czyta Dzieciom, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom,  ŁÓDZKIE CZYTA. Koordynowała projekt UNICEFu Wszystkie Kolory Świata. Prowadzi Dyskusyjny Klub Książki w ramach którego organizuje spotkania literackie. Prowadzi cykliczne imprezy czytelnicze tj. Baśniowa noc,  Ferie w bibliotece, wakacje w bibliotece. Wspólnie ze Stowarzyszeniem ze Stróży kultywuje dawne zwyczaje wiejskie (np. darcie pierza,  kiszenie kapusty). W 2012 roku została wyróżniona  przez Fundację ABCXXI w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną. W związku z obchodami  Roku Korczaka włączyła się w przygotowania słuchowiska na antenie Radia ZW „ Król Maciuś I”.

 

Szkolny Zespół Taneczny „Lajkonik”. Szkoła Podstawowa w Wiewcu przyciąga uczniów prezentującym się już kilka lat zespołem tańców regionalnych występującym na uroczystościach szkolnych, festynach, a także na imprezach wyjazdowych. Dzieci rozwijają zainteresowania pięknem folkloru i tradycji, ucząc się jednocześnie pracy w grupie i właściwego przeżywania emocji. Repertuar zespołu obejmuje m.in. poloneza, krakowiaka, kujawiaka i przyśpiewki krakowskie. Kolejne, zmieniające się co rok grupy taneczne prowadzi nauczyciel Jarosław Barczyk. W 2012 roku dzieci dały wiele występów m.in na: Jarmarku Wojewódzkim w Łodzi, Festynie „Pożegnanie lata” w SP nr 42 w Częstochowie, Ceremonii wręczania nagród na najpiękniej ubraną choinkę w Wieczerniku na Jasnej Górze.

     

    Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach organizuje liczne spotkania autorskie i lekcje biblioteczne, konkursy plastyczne i recytatorskie. Biblioteka włączyła się w kampanię społeczną „Łódzkie czyta” – 120 uczniów i dorosłych czytało w parku w Sulmierzycach, ponadto w 2012r. biblioteka zorganizowała takie akcje jak: Baśniowe ferie, baśniowe wakacje,  czy też konsultacje informatyczne dla seniorów. Młodzież należąca do działającego przy bibliotece koła fotograficznego zajmuje wysokie miejsca na konkursach fotograficznych. Kierownikiem biblioteki jest Anita Wawrzyniak.

     

    Szkoła Podstawowa w Raciszynie. W roku 2012 włączyła się do kampanii edukacyjnej UNICEFU „Wszystkie kolory świata”. Celem tej kampanii było objęcie programem szczepień dzieci pochodzących z jednego z najbiedniejszych państw na świecie – Sierra Leone, a przez to  zredukowanie wskaźnika śmiertelności spowodowanej chorobami wieku dziecięcego. Dzięki koordynatorkom projektu Urszuli Smolarek i Magdaleny Piotrowskiej, a także wsparciu dyrektora szkoły pani Zdzisławy Różańskiej uczniowie wykonali 9 laleczek wg projektu UNICEFU. „Szmaciane dzieła sztuki” były niezwykłe – symbolizowały pomoc  dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. W wyniku licytacji laleczek zebrano 1400zł, które zostały przekazane na zakup szczepionek dla afrykańskich dzieci. Kwota potrzebna na zaszczepienie jednego dziecka to 10 zł.

     

    Joanna  Konieczko – od 2008 roku jest dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni. Biblioteka zajęła 45 miejsce w ogólnopolskim rankingu bibliotek „Rzeczpospolitej”, a drugie w województwie łódzkim.  Uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. Jest partnerem w kampanii Łódzkie Czyta. W ramach w/w akcji i kampanii jak również w związku  z Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej  oraz  Rokiem Janusza Korczaka zorganizowała rajdy rowerowe po okolicy, spotkania autorskie, wiele imprez kulturalnych, gier i zabaw z książką w tle dla odbiorców wielopokoleniowych. Jest organizatorem gminnych konkursów literackich, plastycznych i okolicznościowych. Współpracuje z wydawnictwem  EGMONT, dzięki czemu  organizowane są profesjonalne lekcje biblioteczne  dla dzieci i młodzieży.

     

    Amatorska Grupa Teatralna „…i już powstała w czerwcu 2012r. przy Regionalnym Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie. Początkowo zawiązała się na potrzeby II Powiatowego Jarmarku Kultury. Spektakl słowno-muzyczny pt. „Rodzynki, migdały i … marzenia Rebeki” okazał się najciekawszym punktem programu i wzbudził entuzjazm widzów. Grupę stanowią mieszkańcy Działoszyna, Trębaczewa, Siemkowic, Ożegowa i Lipnika. Są to młodzi ciałem, ale i młodzi duchem: Dorota Rabiniak, Zbigniew Rabiniak, Robert Błasiak, Anna Kubarycz, Krzysztof Piekarz, Dorota Czuba, Dominika Brożyna, Magdalena Janik, Marcin Smejda, Konrad Kubisiak, Aleksandra Włodarczyk, Aleksandra Hałaczkiewicz, Iga Włodarczyk, Łukasz Dąbrowny, Martyna Dubińska, Joanna Gajęcka, Aldona Pol, Anita Mordalska. Zespołem kierują Zofia Szymanek i Zbigniew Szpikowski.

    Amatorska Grupa Teatralna aktualnie jest już rozpoznawalna w naszym regionie. Od czasu Jarmarku zespół wystąpił już w Wieruszowskim Domu Kultury i w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, promując powiat pajęczański.

    Grupa otrzymała ponowne zaproszenie do prezentacji przedstawienia „Rodzynki, migdały i marzenia Rebeki” od Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na Dni Kultury Żydowskiej. Spektakl ten będzie prezentowany jeszcze w różnych regionach naszego kraju, ale członkowie zespołu i ich opiekunowie pracują nad nowym repertuarem. Na stronach internetowych ośrodków kultury, w których grupa występowała pojawiły się  pochlebne recenzje. Oto fragment jednej z nich: „”Rodzynki, migdały i marzenia Rebeki” w wykonaniu Amatorskiej Grupy Teatralnej „I już” z Działoszyna to naprawdę godne uwagi przedstawienie-Gratulacje ! Pięknie, że ludzie maja taką i pasję i potrafią dzielić się nią z innymi.”

    Laureaci ogólnopolskich konkursów – ludzie pióra zainteresowani są współpracą z zespołem. Na przykład Paweł Bera  po obejrzeniu przedstawienia napisał: „W niedziele widziałem w MDK w Radomsku występ grupy „I już”. Jestem autorem wyróżnianych w profesjonalnych konkursach tekstów dramaturgicznych, pisze także dla teatru amatorskiego. Proszę o kontakt mailowy do osoby kierującej grupą.”

     

    Elżbieta Kupiec. Animator kultury z powołania. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym miasta i gminy Pajęczno. Jest autorką wielu cennych inicjatyw, przyczynia się do pobudzania aktywności kulturalnej lokalnej społeczności, organizuje warsztaty twórcze dla dzieci, jest zaangażowana w sprawy społeczne dotyczące różnych aspektów życia. Takie cechy charakteru jak: dynamizm, otwartość, pasja i tolerancja sprawiają,  że z powodzeniem przyczynia się do promocji kulturowego wizerunku powiatu pajęczańskiego.

     

    Koło rękodzieła artystycznego „Sul-Mirki” działa od 2011 przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Sulmierzycach. Skład osobowy jest ruchomy. Na stałe w spotkaniach regularnie uczestniczy pięć członkiń, które różnorodną techniką wytwarzają swoje prace. Robią różnorodne ozdoby świąteczne – bombki, aniołki, dzwonki, gwiazdy, gwiazdeczki, jajka wielkanocne, zajączki, obrazy  haftowane igłą i nitką, kwiaty z papieru i bibuły – kwiaty, z wstążek, tasiemek cekinów, koralików wyczarowują bombki i inne ozdoby  o charakterze świątecznym i okolicznościowym. Z nici kordonka tworzą biżuterię, kołnierzyki,  wianki i inne cudeńka. Chętnie uczestniczą w kiermaszach, festynach, jarmarkach i wystawach. W 2012 roku brali udział w Nadwarciańskim Jarmarku w Pajęcznie, Cepeliadzie w Sulmierzycach, Dniach Osjakowa. Prezesem koła jest Mirosława Michałek.

     

    Jadwiga Freus. Człowiek orkiestra; kobieta, która żadnej pracy się nie boi; założycielka Izby Ludowej im. Marii Marchewkowej, prezentującej sprzęty domowe, stanowiące wyposażenie tradycyjnej izby chłopskiej z przełomu XIX/XX wieku. Gawędziarka ludowa, założycielka Koła Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych w Siemkowicach. Wyróżnienie otrzymała za całokształt działalności i promowanie gminy Siemkowice, za wieloletnią pracę na rzecz kultury, organizowanie imprez lokalnych i festynów, za integrację środowiska lokalnego i promowanie kultury ludowej.

     

    Kapela ludowa Kiełczygłowianie działa od 1986r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kiełczygłowie. Od 1996r. działa pod kierownictwem Pana Mariana Półki. Kapela krzewi i kultywuje tradycję i dziedzictwo kulturowe lokalnej społeczności. Członkowie zespołu często występują na przeglądach zespołów folklorystycznych na różnych imprezach w całym Województwie Łódzkim zdobywając miejsca na podium. W roku 2012 brali udział w 110-leciu OSP Chorzew, Dniu Kiełczygłowa, Przeglądzie piosenki żydowskiej, swoim występem uświetnili uroczystość otwarcia Muzeum Regionalnego w Działoszynie.

     

    Zespół rockowy JACK KRANERS powstał na początku lat 90 tych i był wynikiem wspólnych muzycznych pasji i inspiracji jego członków. W ciągu kilku pierwszych lat pracy przez zespół przewinęło się wielu muzyków, jednak fundament pozostał niezmieniony do dziś, tworzą go:

    Paweł Wolski – śpiew, gitara akustyczna

    Paweł Mielczarek – gitara

    Piotr Mielczarek – gitara basowa

    Dawid Leszczyk – perkusja

    Członkowie zespołu mówią: Po 11 latach przerwy wracamy do tego, z czego się nie wyrasta i co się kocha – do muzykowania. Mamy nadzieję, że nasza pasja przyniesie choć odrobinę radości słuchaczom i sprowokuje do muzycznych „wycieczek” od lat 60 tych do dzisiaj.

     

    Wyróżnionym gratulujemy i życzymy charyzmy w podejmowaniu działań upowszechniających kulturę i zachowanie tradycji regionu.

     

    Galeria:


    Skip to content