„Tradycja to przekazywanie z pokolenia w pokolenie obyczajów, wierzeń, zasad, przekonań, sposobów myślenia albo postępowania, wydarzeń z przeszłości traktowanych jako historyczne (choć niesprawdzalne), umiejętności artystycznych lub rzemieślniczych czy przekazywany przez przodków obyczaj”
Władysław Kopaliński
21 marca (czwartek) w siedzibie RCKRiT w Działoszynie odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej „Palmy wielkanocne”. Zorganizowany wcześniej konkurs miał na celu przybliżyć nas do tradycji lokalnej związanej z celebrowaniem Świąt Wielkanocnych, pogłębić również wiedzę na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej oraz rozbudzić inwencję twórczą mieszkańców powiatu pajęczańskiego.
Na konkurs wpłynęło: w kategorii I(szkoły podstawowe i gimnazja) – 18 palm, w kategorii II (szkoły średnie i dorośli ) – 10 palm. W ocenie prac brano pod uwagę zastosowane materiały i tradycyjne ludowe formy zdobnicze. Regulamin też określał wielkość palm i podkreślał, że muszą być to prace zbiorowe.
Komisja w składzie:
Jadwiga Freus – regionalistka oraz gawędziarka ludowa
Anna Tomecka – Siemińska – filolog języka polskiego, historyk sztuki
Ewelina Bożek – Leszczyk – historyk sztuki, muzealnik dokonała oceny i wyboru prac.
I Kategoria
WYRÓŻNIENIE
Koło artystyczne „Zaczarowany ołówek” działające przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Działoszyn w składzie: Sandra Wcisło, Laura Wcisło, Ewa Kmiecińska, Kinga Machudera
Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Raciszynie
Gimnazjum w Trębaczewie
III MIEJSCE
Kacper Bałdyga, Adam Włodarczyk, Erwin Hachurski z Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni
II MIEJSCE
Bartosz i Jolanta Kozłowscy z Nowej Brzeźnicy
I MIEJSCE
Wiktoria Mizera, Beata Węglewska, Paweł Bryk, Eryk Kucharczyk z Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni
II KATEGORIA
WYRÓŻNIENIE
Stowarzyszenie Rozwoju Kultury i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Wsi Stróża
III MIEJSCE
Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni
II MIEJSCE
Koło Rękodzieła Artystycznego SUL-MIRKI (gm. Sulmierzyce)
I MIEJSCE
Rodzina Mikołajczyków z Dębowca Małego ( gm. Strzelce Wielkie)
Ważną częścią czwartkowego popołudniowego spotkania była „Gawęda o tradycjach wielkanocnych” autorstwa pani Jadwigi Freus, stworzona w oparciu o przekazy ustne i zachowaną tradycję. Historyk sztuki pani Ewelina Bożek – Leszczyk przedstawiła prezentację multimedialną zawierającą omówienie tradycji tworzenia tradycyjnej palmy wielkanocnej, a także jej ewolucję w kierunku innowacji podkreślającej dekoracyjność oraz kunszt wykonania. Wszystkie palmy biorące udział w konkursie zostały zaprezentowane w sali muzealnej. Podczas spotkania można było podziwiać i zakupić ozdoby wielkanocne wykonane przez Gminny Ośrodek Kultury w Kodraniu oraz Filię Biblioteczną w Kodraniu, a także Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Trębaczew.