Informacja

W związku z podejmowanymi działaniami w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 informujemy, że w dniach od 16.03.2020 r. do 25.03.2020 r. wstęp do budynku Regionalnego Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki nie będzie możliwy dla petentów oraz zwiedzających. Wszystkie zajęcia oraz wydarzenia artystyczne zaplanowane przez RCRKiT są wstrzymane do odwołania. Ponadto informujemy, że kontakt z … Czytaj dalej Informacja

Podsumowanie Roku Kulturalno-Sportowego 2019

21 lutego 2020r. odbyła się uroczystość Podsumowania Roku Kulturalno-Sportowego 2019 w Powiecie Pajęczańskim. Jest to uroczystość, podczas której Starosta Pajęczański składa podziękowanie osobom, które w 2019 r. odniosły sukcesy w dziedzinie kultury i sportu.

Wyróżnienia w dziedzinie kultury:

Organizatorzy Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Pajęcznie. W imieniu organizatorów wyróżnienie odbierali Martyna Młynarska-Modlińska, Magdalena Szewczyk (Pajęczno). Festiwal jest dużym przedsięwzięciem, o wysokim poziomie artystycznym. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a jego tradycją są warsztaty wokalne dla laureatów oraz koncert galowy.

Anna Kubarycz (Działoszyn) pasjonatka poezji, muzyki i sztuki. W kwietniu 2018 roku ukazał się jej debiutancki tomik poetycki pt.,,Potrzeby fizjo(nie)logiczne”. Tomik został entuzjastycznie przyjęty przez czytelników i znawców literatury. Zaowocowało to wieloma spotkaniami autorskimi, a także udziałem poetki w pierwszym Festiwalu Literatury Zarzewie w Wieluniu. Obecnie pracuje nad kolejną książką.

Aurelia Płuciennik (Siemkowice) przewodnicząca Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Inicjatorka i współorganizatorka szeregu wycieczek przyrodniczo-krajoznawczych, imprez okolicznościowych i wspólnych spotkań integracyjnych. Od 8 lat członkini Kabaretu Ludowego „Malwinki, Malwinki” w repertuarze kabaretu znajdują się inscenizacje autentycznych zwyczajów z życia dawnych mieszkańców wsi.

Wojciech Pompka (Nowa Brzeźnica) solista i pierwszy oboista Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Od 2014 roku kapelmistrz Orkiestry Dętej w Starej Brzeźnicy. Dyrygent Orkiestr Dętych w Ostrowach nad Okszą i Pińczycach. Aktywnie koncertuje jako solista na oboju, Jako dyrygent stale organizuje wszelkiego rodzaju koncerty, oprawy uroczystości okolicznościowych i patriotycznych. Występuje na festiwalach i konkursach Orkiestr Dętych na szczeblach od powiatowego po międzynarodowe.

Marian Półka (Kiełczygłów) człowiek, który wkłada wiele serca oraz pasji w to, co robi. Od wielu lat z przyjemnością angażuje się w działalność kulturalną na terenie swojej gminy oraz powiatu. Założyciel i kapelmistrz Orkiestry Dętej w Kiełczygłowie. Od 1994 roku kierownik i instruktor Kapeli Ludowej „Kiełczygłowianie. Kapela ma na swoim koncie liczne występy oraz udział w konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz krajowym. Repertuar kapeli „Kiełczygłowianie” to przede wszystkim utwory i pieśni regionalne, patriotyczne i okolicznościowe.

Daria Kamińska (Strzelce Wielkie) opiekun i choreograf zespołu Mażoretki VIVA Strzelce Wielkie. Tancerki zespołu regularnie biorą udział w konkursach tanecznych i przeglądach zespołów mażoretkowych. Największym sukcesem zespołu jest: Mistrz Mażoretek Województwa Łódzkiego, Poddębice 2014, 2016, 2017 i 2018; Mistrz Polski Mażoretek Leżajsk 2018, I-vice Mistrz Polski Mażoretek, Leszno 2016, I-vice Mistrz Pucharu Polski Mażoretek „Złota Lira” – Rybnik 2015.

Anita Wawrzyniak (Sulmierzyce) osoba, która z ogromnym zaangażowaniem i determinacją wypromowała Gminną Bibliotekę Publiczną w Sulmierzycach na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i krajowym. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów, oraz innymi lokalnymi organizacjami i świetlicami wiejskimi. Integruje mieszkańców wsi i powiatu poprzez organizowanie ciekawych i oryginalnych imprez. W 2016 roku z rąk Marszałka Województwa Łódzkiego otrzymała Honorową odznakę “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Stella Brocka (Rząśnia) osoba, która swoją działalność kulturalno-artystyczną rozpoczęła od założenia scholii w Parafii św. Kazimierza w Stróży. Wielopokoleniowa grupa w swoich programach propaguje wartości rodzinne oraz miłość do swojej ojczyzny. Organizatorka wydarzeń zarówno religijnych jak i patriotycznych w swoim regionie. Jest reżyserem wielu sztuk o tematyce religijnej i patriotycznej, które przedstawiane są na terenie Powiatu Pajęczańskiego. Zasiada w zarządzie Stowarzyszenia Rozwoju Kultury i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego wsi Stróża.

Wyróżnienia w dziedzinie sportu:

Mikołaj Popiel – MUKS „Meduza” Pajęczno – pływanie. W roku 2019 ustanowił dziewięć nowych rekordów województwa łódzkiego młodzików 13-letnich na krótkim oraz długim basenie. Jego czasy na dystansach 200 i 400 metrów stylem zmiennym są od 2019 roku najlepszymi wynikami w historii polskiego pływania w kategorii 13-latków i spełniają drugą klasę sportową zawodników 17 i 18-letnich. Multimedalista imprez ogólnopolskich i wojewódzkich, w których wywalczył ponad 30 medali i zdobywał nagrody za najbardziej wartościowe wyniki w punktacji Światowej Federacji Pływania FINA. Najlepszy zawodnik Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzików 13-latnich. Jesienią otrzymał powołanie do Kadry Narodowej Juniorów 14-letnich na rok 2020. Obecnie najlepszy zawodnik rocznika 2006 w Polsce. Reprezentując Szkołę Podstawową numer 2 w Pajęcznie wywalczył brązowy medal Igrzysk Młodzieży Szkolnej województwa łódzkiego w 2019 roku.

Marta Modlińska – MUKS „Meduza” Pajęczno – pływanie. Finalistka Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 14-letnich w Olsztynie na dystansie 200 metrów stylem dowolnym. Dwukrotna srebrna medalistka Mistrzostw Województwa Łódzkiego Juniorów 14-letnich. Zdobyła medale indywidualnie w mitingach ogólnopolskich w Częstochowie, Rybniku, Kielcach, Tarnowskich Górach W roku 2019 powołana do Kadry Wojewódzkiej Juniorów, czołowa zawodniczka rocznika 2005 okręgu łódzkiego.

Maciej Pietruszka – MUKS „Meduza” Pajęczno – pływanie. W roku 2019 znacząco poprawił swój dorobek medalowy na pływackich arenach. Został medalistą imprez okręgowych oraz mitingów ogólnopolskich zarówno w rywalizacji indywidualnej jak i sztafetowej. Medale zdobywał m.in w mitingach w Tarnowskich Górach (złoto w sztafecie oraz srebro i brąz indywidualnie), Kielcach (złoto, srebro i brąz indywidualnie oraz brąz w sztafecie), Częstochowie (złoto i srebro indywidualnie), zawodach ligowych w Łodzi. Reprezentując Szkołę Podstawową numer 2 w Pajęcznie wywalczył brązowy medal Igrzysk Młodzieży Szkolnej województwa łódzkiego w 2019 roku.

Robert Dygacz – LKS „Victoria” Zalesiaki – sztuki walki taekwon-do. W 2019 r. zajął I miejsce w Pucharze Polski Seniorów i Młodzieżowców w Nowej Rudzie w kategorii junior – walki powyżej 75 kg i 5 miejsce w kategorii senior – walki pow. 85 kg. Ponadto zdobył I miejsca w walkach powyżej 75 kg w Grand Prix Seniorów i Młodzieżowców w Głupczycach oraz Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorów i Juniorów Młodszych w Stęszewie. I miejsce w Masters Mazowia Cup w Ciechanowie w kategorii senior powyżej 85 kg. Uczestniczył w Mistrzostwa Świata Taekwon-do w Inzell, w Niemczech, gzie w kategorii junior zajął 9 miejsce w walkach pow. 75 kg.

Weronika Nonckiewicz – LKS „Victoria” Zalesiaki – sztuki walki taekwon-do. W 2019r. zajęła I miejsce w międzywojewódzkich mistrzostwach Juniorów młodszych w Rawiczu w walkach do 60 kg i II miejsce w układach formalnych. II miejsce w Pucharze Polski Seniorów i Młodzieżowców w Nowej Rudzie w walkach do 60 kg. I miejsca w Międzywojewódzkich mistrzostwach juniorów i juniorów młodszych w Stęszewie w walkach do 60 kg i układach formalnych. Ponadto uczestniczyła w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych gdzie zajęła 5 miejsce w walkach do 60 kg i w układach formalnych.

Bartosz Zygoń– LKS „Victoria” Zalesiaki – sztuki walki taekwon-do. W 2019r. zajął I miejsce w międzywojewódzkich mistrzostwach Juniorów w Rawiczu w walkach do 70 kg, oraz I miejsce w kategorii wagowej do 75 kg w Stęszewie. Ponadto zajął III miejsce w Grand Prix Seniorów i Młodzieżowców w Głupczycach w kategorii do 70 kg. III miejsce w Masters Mazowia Cup w Ciechanowie do 75 kg, a w Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowców w Nowej Rudzie 5 miejsce w kategorii junior do 70 kg.

Dominik Tymura – Akademia Sportów Walki „Wataha” – sztuki walki taekwondo i kickboxing. W 2019 roku zdobył 19 medali (7 złotych, 9 srebrnych i 3 brązowe). Najważniejsze z nich to złoty i srebrny medal w Zunifikowanych Mistrzostwach Polski w Suszu w walkach point fighting oraz w technikach specjalnych, srebrny medal w Mistrzostwach Polski w Mińsku Mazowieckim w walkach kalaki oraz srebrny medal w Mistrzostwach Polski w Kickboxingu w technikach szybkościowych. Ponadto zdobył złoto oraz srebro w Otwartym Pucharze Polski w Taekwon-do w Drezdenku w walki kalaki.

Amelia Prus – Akademia Sportów Walki „Wataha” – sztuki walki taekwondo i kickboxing. W 2019 roku wywalczyła 16 medali: (11 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe). Zdobyła min. złoty medal w Mistrzostwach Polski Taekwon-do w Będzinie w technikach szybkościowych; złoty medal w Polish Open Taekwondo w Dzierżoniowie w walkach semi hogo; złoty medal w Mistrzostwach Polski w Kickboxingu w Mławie w walkach K1 light; złoty medal w Zunifikowanych Mistrzostwach Polski w Suszu w walkach kick light;

Bartosz Cykowski – Akademia Sportów Walki „Wataha” – sztuki walki taekwondo i kickboxing. To jeden z najmłodszych reprezentantów Watahy w turniejach taekwondo i kickboxingu. Jego ogromnym plusem jest szybkość i zwinność, co wykorzystuje zarówno w konkurencjach technicznych, jak i walkach. W 2019 r. zdobył 16 medali z tego 7 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych. Oto niektóre sukcesy: złoty medal w Polish Open Taekwondo w Dzierżoniowie w technikach specjalnych i w technikach szybkościowych, złoty medal w Mistrzostwach Polski Taekwon-do Open Cup w Będzinie w technikach specjalnych, złoty medal w Mistrzostwach Polski w Kickboxingu w Mławie w walkach kalaki oraz złoty medal w Mazovia Open Cup w Legionowie w technikach specjalnych i szybkościowych.

Wyróżnienia Starosty za wkład w kształtowanie kierunków rozwoju sportu w Powiecie otrzymali:

Trenerzy:

Grzegorz Boroń – Trener Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowym „Meduza” Pajęczno.

Mateusz Grzyb – Trener Akademii Sportów Walki „Wataha”.

Marek Kotynia – Trener Ludowego Klubu Sportowego „Victoria” Zalesiaki.

Sławomir Augustyniak – Trener Ludowego Klubu Sportowego „Czarni” Rząśnia.

Działacze Sportowi:

Cezary Cichowlas – Przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Pajęcznie oraz wiceprzewodniczący Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Pajęcznie. Wieloletni organizator i sędzia zawodów sportowych.

Zbigniew Słomski – Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Pajęcznie oraz członek prezydium Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych
w Łodzi. Ponadto prezes Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego w Działoszynie.

Arkadiusz Beśka – Wiceprzewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Pajęcznie

oraz wieloletni organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych.

Paweł Pietruszka – Wiceprzewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego.

Piotr Trawczyński – Sekretarz Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Pajęcznie, a także sędzia Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej oraz wieloletni organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych.

Karol Czeropski – Członek Zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Pajęcznie, a także działacz Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego w Działoszynie, organizator i sędzia zawodów sportowych.

Damian Mikołajczyk – Członek Zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Pajęcznie organizator i sędzia zawodów sportowych.

Leszek Krawczyk – Wieloletni działacz Ludowego Klubu Sportowego w Kiełczygłowie i Kierownik Drużyny Piłkarskiej.

Karolina Sadowska – Nauczyciel Zespołu Szkół im Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie który z reprezentacją dziewcząt zdobył srebrny oraz dwukrotnie brązowy medal na mistrzostwach województwa łódzkiego szkół ponadpodstawowych w pływaniu.

Robert Bilski – Wieloletni trener piłki siatkowej i działacz w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym „Libero” Pajęczno, członek Zarządu i sędzia Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej.

Sebastian Barczak – Za całokształt działalności kulturalno – sportowej wyróżnienie otrzymuje człowiek wielu profesji, talentów i pasji Jest zasłużonym dla Powiatu animatorem życia kulturalnego, sportowego i społecznego. Konferansjer niezliczonej liczby, festynów przeglądów, koncertów, wystaw i zawodów.

W roku 2020 obchodzi: 20 – lecie pracy sędziego piłki nożnej, 15 – lecie pracy instruktora nauki pływania oraz 10 – lecie instruktora strzelectwa sportowego.

Maciej Mielczarek – Za całokształt działalności kulturalno – sportowej wyróżnieni otrzymuje człowiek darzony wielkim szacunkiem i uznaniem lokalnej społeczności. Osoba o niezwykłej charyzmie i determinacji, która z ogromnym zaangażowaniem działa na rzecz gminy Kiełczygłów.

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pajęcznie – Za wieloletnią współprace i pomoc
w organizowaniu imprez o charakterze kulturalno–sportowym.

Serdecznie dziękujemy firmom :
– Cementownia Warta S.A.
– EKO-REGION Sp. z o.o. Oddział Bełchatów
– Restauracji ALIBI w Pajęcznie
– PPHU Roka Robert Chomen
– Z.P.H. ADMAT- POL Artur Szczepaniak
za wsparcie finansowe Podsumowania Roku Kulturalno-Sportowego 2019 .

Skip to content