OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA PRZYDROŻNĄ KAPLICZKĘ

Używając słów poety i architekta Jana Sabiniarza można powiedzieć, że kapliczki i krzyże przydrożne „są znakiem nieba na ziemi”, ponieważ:

 

„jest w nich szum zielonych liści
bojaźń
w zamyśleniu
i zapach kwiatów lipy
czerwcowy…”

(Janusz Kliś)

Kapliczki i krzyże przydrożne są nierozerwalnie związane z naszą kulturą narodową. Bywają niemymi świadkami różnych wydarzeń. Stoją gdzieś przy rozstajach dróg, w szczerym polu i w lesie. To je właśnie uwiecznili uczestnicy Powiatowego Konkursu Fotograficznego pod tytułem „Ocalić od zapomnienia przydrożną kapliczkę”. Podsumowanie IV edycji tego konkursu odbyło się 8 listopada 2012 w Regionalnym Centrum Kultury i Turystyki z/s w Działoszynie

Konkurs w tym roku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki niemu możemy poznać nie tylko odnowione kapliczki, ale przede wszystkim te opuszczone, o istnieniu których wie niewiele osób. Każdą kapliczkę w naszej okolicy stworzyła wyjątkowa historia, często przekazywana tylko ustnie, dlatego znają ją nieliczni. Dotyczy ona wydarzeń historycznych, takich jak powstanie styczniowe, czy osobistych, jak śmierć kogoś bliskiego. Konkurs pozwolił je odsłonić, choć w części. Przyczyni się on też do stworzenia fotograficznej mapy przydrożnych krzyży i kapliczek powiatu pajęczańskiego.

Okazuje się, że miejsca, w których stoją kapliczki i krzyże nie są przypadkowe, zadbali o nie fundatorzy tych małych obiektów sakralnych. Dla ich ochrony i ozdoby sadzili drzewa, zazwyczaj dęby, lipy i klony. Dziś zdobi się je plastikowymi kwiatami i wstążkami. Szczególnie dba się o nie od Wielkanocy po Zielone Świątki i w okresie nabożeństw majowych, wierząc, że „w kapliczkach przydrożnych przyklękło niebo, żeby wesprzeć w wędrówce, która nie ma końca”.

Fotografie wykonane przez uczestników konkursu posłużyły do przygotowania prezentacji zatytułowanej „Kapliczki i krzyże przydrożne jako element krajobrazu powiatu pajęczańskiego” i opracowania typologii kapliczek występujących w naszym powiecie. Podział opierający się na usytuowaniu pozwala wydzielić kapliczki: słupowe, nadrzewne i nadziemne, natomiast biorąc pod uwagę ich budowę wyróżnia się kapliczki: szafkowe, domkowe, wnękowe, brogowe i krzyżo- kapliczki.

Prace uczestników konkursu oceniało jury w składzie Wojciech Beśka, Grzegorz Boroń, Michał Grajoszek. Napłynęły łącznie 152 fotografie w tym 124 w kategorii szkoły podstawowe i gimnazja i 28 w kategorii szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. W konkursie wzięło udział 57 osób.

 

Kategoria szkoły podstawowe i gimnazja

I miejsce

Milena Pluta z Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni

II miejsce

Aleksandra Łakoma z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Działoszynie

III miejsce

Agnieszka Białek z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Działoszynie

 

Wyróżnienia

Adam Palutkiewicz z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Sulmierzycach
Sandra Leśniak ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich
Natalia Pielucha z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Działoszynie
Justyna Leszczyk z Gimnazjum w Trębaczewie
Magda Dzierżanowska z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Sulmierzycach
Julia Wykrota z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Działoszynie
Karolina Bąk z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Działoszynie

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne i dorośli

I miejsce

Marcin Rozpędowski z Koła Fotograficznego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Sulmierzycach

II miejsce

Katarzyna Dłubak z Koła Fotograficznego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Sulmierzycach

 

III miejsce

Dominika Stefanek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu

 

Wyróżnienia

Patrycja Szymczak z Koła Fotograficznego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Sulmierzycach
Tadeusza Iskra
Klaudia Głąbska z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie

Wyróżnienia Organizatora

Adrianna Zawalska z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Sulmierzycach
Grzegorz Konieczny z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Działoszynie
Sara Korczak z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Sulmierzycach

Wystawę pokonkursową można oglądać w sali muzealnej Regionalnego Centrum Kultury i Turystyki z/s w Działoszynie do 9 grudnia 2012 roku. Serdecznie zapraszamy!

 

Galeria:


Skip to content