„Tkanina unikatowa” Agnieszka Godszling

19 czerwca w Regionalnym Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie odbył się wernisaż wystawy Agnieszki Godszling. Jest to druga indywidualna wystawa w tym wnętrzu, pierwszą autorka zorganizowała  w 2008 r. przedstawiając dzieła z różnych dziedzin sztuki. Tym razem na wystawie prezentowane są tylko tkaniny unikatowe. Na ekspozycję składają się dzieła wykonane tkacką techniką klasycznego gobelinu zrealizowane z wełny oraz malarską techniką gorącego batiku wykonane za pomocą rozgrzanego wosku i barwików. Jak napisała o Agnieszce Godszling prof. Ewa Maria Poradowska – Werszer: „Oprócz pasji „przeplatania” swoje umiejętności manualne sprawdza w innych technikach włókienniczych. Interesuje ją także malarstwo na tkaninie techniką gorącego batiku. Technologia powstawania pracy techniką batiku jest całkiem odmienna od tkactwa i stawia nowe wyzwania. W tej technice Agnieszka Godszling wykazuje precyzje, cierpliwość i wrażliwość na piękno”.
Podczas wystawy artystka zaprezentowała tkaniny z ostatnich 10 lat swojej twórczości, m.in. pracę dyplomową z Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli, pracę magisterską z UAM Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu oraz ostatnie tkaniny będące dziełem pracy doktorskiej na ASP w Łodzi. Te ostatnie to zestaw 3 tkanin w ramach z pleksi, które tworzą obiekt przestrzenny wolnostojący. Każdą część można dowolnie ustawić a widz przechodząc wokoło ogląda jedną i drugą stronę. Jak twierdzi autorka „obiekty oprócz tradycyjnych funkcji dekoracyjnych mogą również pełnić funkcje użytkowe w najróżniejszych wnętrzach. Mogą stać się np. ściankami działowymi czy parawanem.”
Jak mówi Agnieszka Godszling: „W swojej twórczości związanej z tkaniną najchętniej podejmuję klasyczne techniki, w których fascynuje mnie swobodny przeplot osnowy i wątku a prosta technika daje wiele możliwości. Realizacja gobelinów jest procesem czasochłonnym, w którym nie ma miejsca na pomyłki dlatego do realizacji tkanin wcześniej przygotowuję projekty. Gotowy gobelin daje wiele satysfakcji, gdyż kryje się za nim odpowiedni dobór surowca, kolorystyki oraz wiele godzin pracy związanej z długim procesem tkania.”
Główną inspiracją autorki jest natura, a w szczególności przyroda nadwarciańskich terenów, lasy oraz góry, które są często odwiedzane przy okazji udziału w  Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Włókna w Kowarach, corocznie od 2007 r.

Wystawę można obejrzeć do 3 lipca w RCRKiT w Działoszynie.
Gorąco zapraszamy!

Skip to content