Wyróżnienia starosty pajęczańskiego rozdane

22 stycznia 2016r. w Pałacu Męcińskich miała miejsce uroczystość uhonorowania osób wywierających znaczny wpływ na rozwój kultury i sportu w naszym powiecie. Za szczególną działalność kulturalną wyróżnienia starosty otrzymali:

Martyna Dubińska – dziewczyna o niezwykłym talencie wokalnym i wrażliwości artystycznej, należy do grupy wokalnej Si-Lord, jest członkiem Orkiestry Dętej w Siemkowicach. Cechuje ją skromność, niezwykła serdeczność i wyjątkowa otwartość dla innych ludzi. Absolwentka Zespołu Szkół w Pajęcznie, obecnie studentka. Jej największe osiągnięcia w roku 2015 to: I miejsce w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Kleszczowie, III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Pajęcznie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni. W 2015r. w rankingu bibliotek przygotowanym przez Instytut Książki oraz dziennik „Rzeczpospolita„ otrzymała tytuł najlepszej biblioteki w województwie łódzkim. Jej działalność nie ogranicza się wyłącznie do zaspokajania potrzeb czytelniczych, działalność biblioteki to również rozwijanie i zaspokajanie zainteresowań oświatowych i kulturalnych wszystkich grup wiekowych. Na szeroko rozwiniętą działalność bibliotekarską, kulturalną i edukacyjną Biblioteki w Rząśni składają się: liczne spotkania autorskie z pisarzami, udział w akcji narodowego czytania, organizacja wystaw oraz konkursów plastycznych i recytatorskich, warsztaty rękodzielnicze i wiele innych akcji.

Jadwiga Freus. Gawędziarka ludowa, animatorka kultury ludowej w regionie, popularyzatorka miejscowych tradycji, twórczyni Izby Kultury Ludowej, autorka scenariuszy do obrzędów i widowisk ludowych. Jej działalność na rzecz kultury powiatu wynika nie z obowiązku, a z wielkiej pasji. Dzięki jej inicjatywie powstał Kabaret Ludowy Malwinki. Zespół ma w repertuarze inscenizacje autentycznych zwyczajów z życia dawnych mieszkańców wsi. Jako konferansjer prowadziła liczne festyny, imprezy folklorystyczne, dożynki i jarmarki.

Mażoretki Viva. Są kulturalną wizytówką gminy Strzelce Wielkie oraz powiatu pajęczańskiego. Regularnie biorą udział w konkursach tanecznych i przeglądach zespołów mażoretkowych zdobywając na nich wysokie miejsca. Współpracując z Orkiestrami Dętymi podróżują po całej Polsce. Ich pokazy można zobaczyć zarówno na imprezach lokalnych jak i na festiwalach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Swoimi występami wspierają wiele akcji charytatywnych między innymi Caritas i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Do największych osiągnięć 2015r. należą m.in.

– tytuł I-vice mistrza województwa łódzkiego na Mistrzostwach polski Środkowej w Poddębicach

– II miejsce w Pucharze Polski Mażoretek w ramach Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira” w Rybniku

– I miejsce za układ sceniczny oraz I miejsce za miniformację z batonem dla JUNIOREK na III Festiwalu Zespołów Mażoretkowych „Ozimska Furażerka”

– II miejsce za miniformację MIX oraz II miejsce w układzie scenicznym z batonem dla SENIOREK na III Festiwalu Zespołów Mażoretkowych „Ozimska Furażerka”

Marcin Rozpędowski od 2012r. prowadzi Koło Fotograficzne w Sulmierzycach. Marcin jest laureatem wielu konkursów fotograficznych na szczeblu ogólnopolskim. Swoją wiedzę przekazuje uczestnikom koła, którzy również zdobywają znaczące miejsca w konkursach fotograficznych. Prowadzone przez niego warsztaty fotograficzne nie ograniczają się jedynie do teorii, podopieczni Marcina z dużym powodzeniem kształcą swoje umiejętności w plenerze podczas wyjazdów w różne zakątki Polski. Tajniki pracy oraz fotografie zarówno Marcina jak i uczestników warsztatów można śledzić na blogu sulmierzyckiego koła fotograficznego.

Gminne Ognisko Muzyczne w Rząśni. Swoją działalnością ognisko obejmuje naukę gry na gitarze oraz zajęcia wokalne. Wychowankowie grupy wokalno-gitarowej biorą udział w konkursach zarówno gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich, a zdobywając na nich liczne nagrody i wyróżnienia przyczyniają się do promowania gminy i powiatu na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. W 2015r. były to m.in. udział w XI Festiwalu Piosenki „Wokalne perełki” w Wieluniu, udział w XVII Międzypowiatowym Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Pieśni Polskiej w Wieluniu czy też udział w XVI Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Kluczborku.

Urszula Smolarek oraz Magdalena Piotrowska nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Raciszynie, od wielu lat prowadzą działalność kulturalną i edukacyjną daleko wykraczającą poza statutową działalność szkoły. Przyczyniają się do integracji międzyśrodowiskowej i międzypokoleniowej poprzez prowadzenie amatorskiego teatru środowiskowego oraz inicjowanie różnorodnych konkursów i festiwali.

Zespół śpiewaczy z gminy Strzelce Wielkie Jankowskie Wolanki. Zespół swoimi występami uświetnia wiele imprez i uroczystości okolicznościowych zarówno na szczeblu gminnym, powiatowym, jak i krajowym. Bierze udział w licznych przeglądach, konkursach i festiwalach, zdobywając przy tym nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych osiągnięć 2015r. zaliczyć należy: I miejsce na konkursie „Złoty Talizman” w Pawłowicach, III miejsce na Jurajskiej Folkloriadzie w Żarkach Letnisko oraz I miejsce na Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Działoszynie.

Artur Szczęsny. W 2015r. obchodził jubileusz 25-lecia pracy zawodowej i działalności artystycznej. Jeden z czołowych moderatorów kultury w powiecie pajęczańskim, aranżer muzyki, multiinstrumentalista, autor muzyki i tekstów, autor wielu projektów muzycznych, założyciel zespołu LDF i chóru Spirit Songs Band, wieloletni dyrygent Orkiestry Dętej Cementowni Warta. Przez 20 lat prowadził chór Hades Band działający przy Zespole Szkół w Pajęcznie. Zdobywca wielu nagród konkursowych zarówno indywidualnych jak i tych zdobytych wraz z prowadzonymi przez niego chórami i zespołami. Człowiek obdarzony niezwykłą charyzmą i ogromnym zaangażowaniem w pracę z młodzieżą.

Anna Gronowska od 2005r. kapelmistrz Orkiestry Dętej w Pajęcznie. Pod jej kierownictwem orkiestra aktywnie angażuje się w życie kulturalne – występy orkiestry stanowią oprawę wielu wydarzeń patriotycznych i kościelnych, są stałym elementem licznych imprez kulturalnych w regionie. Orkiestra w swoim repertuarze posiada standardy muzyki rozrywkowej, utwory marszowe, patriotyczne i religijna.

Iwona Szczepanik – jej miłość do malarstwa rozpoczęła się już w szkole podstawowej. Swoją pasją reprezentuje gminę Kiełczygłów i powiat pajęczański na wystawach i konkursach plastycznych. Stosując węgiel, ołówek i farby olejne na swoich pracach uwiecznia portrety sławnych postaci kina i teatru, które są dla niej główną inspiracją. Malarstwo to nie jedyna jej pasja – w swoim dorobku posiada również zbiór wierszy, który liczy w chwili obecnej ok. 300 utworów.

Wśród sportowców wyróżnionych przez starostę znaleźli się:

Dorota Kubica, Ludowy Klub Sportowy Dobryszyce. Dyscyplina sportowa – podnoszenie ciężarów. W 2015r. zajęła I miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek w kategorii 69 kg, IX miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorek w kategorii 75 kg , VIII m-ce w Mistrzostwach Europy Juniorek- kategoria 75 kg.

Cezary Bzdak, dyscyplina sportowa kolarstwo, reprezentuje Uczniowski Ludowy Klub Sportowy Tandem Pajęczno. Do największych osiągnięć roku 2015 zaliczyć należy m.in.:
1 miejsce w XXX Jubileuszowym Ogólnopolskim Wyścigu Kolarskim o Puchar Wójta Gm. Chrząstowice, 2 miejsce w 13 ” Tyskim Kryterium Fiata”, 2 miejsce w 12 Międzynarodowy Etapowym Wyścigu Kolarskim „Szlakami Jury” w etapie 1 oraz 2 miejsce w tym samym Wyścigu w indywidualnej jeździe na czas w etapie 4, 4 miejsce – Grand Prix Częstochowy o Puchar Prezydenta Miasta, 19 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w indywidualnej jeździe na czas.

Klaudia Jura dyscyplina sportowa: pływanie, przynależy do Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Meduza” Pajęczno. W 2015 roku została powołana do Kadry Narodowej Juniorów 16-letnich. Finalistka Mistrzostw Polski zarówno na krótkiej jak i na długiej pływalni. Do największych osiągnięć minionego roku należą: 5 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym, 7 miejsce w letnich Mistrzostwach Polski Juniorów w Dębicy. Jako reprezentantka województwa łódzkiego wystąpiła w drużynie Polskiej Ligii Pływackiej sezonu 2015.

Julia Mesjasz, dyscyplina sportowa: pływanie; Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Meduza” Pajęczno. Trzeci rok z rzędu w swoich startach w Mistrzostwach Polski Juniorów pływała w finałach imprezy. Wielokrotna medalistka imprez rangi mistrzowskiej w województwie łódzkim, a także medalistka wielu mitingów pływackich rozgrywanych na terenie kraju. Aktualnie najstarsza zawodniczka klubu.

Maria Mazik – pływanie – Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Meduza” Pajęczno. Jako pierwsza czternastolatka wywalczyła miejsce w finale Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych na długiej pływalni w Olsztynie. Najlepsza „delfinistka” województwa łódzkiego w swojej kategorii wiekowej. Jej koronną konkurencją jest 200 metrów stylem motylkowym.

Ptak Mateusz – dyscyplina sportowa kolarstwo – reprezentuje Uczniowski Ludowy Klub Sportowy Tandem w Pajęcznie. W 2015r. zajął 2 miejsce w Pucharze Ziemi Łódzkiej MTB w Tomaszowie Mazowieckim, 1 miejsce w Pucharze Ziemi Łódzkiej MTB w Zgierzu, 3 miejsce w Pucharze Ziemi Łódzkiej MTB w Rawie Mazowieckiej, 1 miejsce w Pucharze Ziemi Łódzkiej MTB w Brzezinach, 2 miejsce w Pucharze Ziemi Łódzkiej MTB w Mroczkowie Gościnnym, 2 miejsce w klasyfikacji generalnej  Pucharu Ziemi Łódzkiej.

Dawid Kotynia – dyscyplina taekwon-do – Ludowy Klub Sportowy „Victoria” Zalesiaki. Osiągnięcia sportowe w 2015r.: II miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Rybniku oraz III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Kłobucku.

Mateusz Bęben, dyscyplina taekwon-do, Ludowy Klub Sportowy „Victoria” Zalesiaki. Osiągnięcia w 2015r.: III miejsce w Pucharze Polski w kategorii walk do78 kg w Ciechanowie, III miejsce Grand Prix Taekwondo w kategorii walk do78 kg w Pruszczu Gdańskim oraz III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Kłobucku.

Jan Bociąga, dyscyplina sportowa taekwon-do, Ludowy Klub Sportowy „Victoria” Zalesiaki. W 2015r. zajął III miejsce w Grand Prix w kategorii walk do 85 kg w Pruszczu Gdańskim, III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Kłobucku.

Wyróżnieni trenerzy i działacze sportowi to:

Marek Kotynia – trener taekwon-do w Ludowym Klubie Sportowym „Victoria” Zalesiaki

Robert Koj – trener kolarzy w Uczniowskim Ludowym Klubie Sportowym w Pajęcznie

Grzegorz Boroń – trener pływaków w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym „Meduza” Pajęczno

Cezary Cichowlas – Przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Pajęcznie

Zbigniew Słomski – Przewodniczący Powiatowej Rady LZS w Pajęcznie

Arkadiusz Beśka – Nauczyciel Szkoły Podstawowej w Siemkowicach

Paweł Pietruszka – Nauczyciel Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kiełczygłowie

Piotr Trawczyński – Nauczyciel Zespołu Szkół w Pajęcznie

Karol Czeropski – Nauczyciel Gimnazjum w Działoszynie

Jan Świątkowski – Nauczyciel Gimnazjum w Działoszynie

Piotr Półka – Nauczyciel Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kiełczygłowie

Radosław Marczak – Nauczyciel Szkoły Podstawowej w Siemkowicach

Wojciech Turek – Prezes i wieloletni działacz Ludowego Klubu Sportowego w Dubidzach

W 2015roku klasyfikacje końcowe przedstawiały się następująco:

Szkoły Podstawowe

Kategoria Dziewcząt

3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Raciszynie

2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pajęcznie

1 miejsce – Szkoła Podstawowa w Rząśni

Kategoria Chłopców

3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Sulmierzycach

2 miejsce – Szkoła Podstawowa w Makowiskach

1 miejsce – Szkoła Podstawowa w Nowej Brzeźnicy

Gimnazja

Kategoria Dziewcząt

3 miejsce – Gimnazjum w Strzelcach Wielkich

2 miejsce – Gimnazjum w Pajęcznie

1 miejsce – Gimnazjum Kiełczygłowie

Kategoria Chłopców

3 miejsce – Gimnazjum w Strzelcach Wielkich

2 miejsce – Gimnazjum w Pajęcznie

1 miejsce – Gimnazjum w Kiełczygłowie

Szkoły Ponadgimnazjalne

I miejsce – Zespół Szkół w Pajęcznie

I miejsce – Zespół Szkół w Działoszynie

W ramach współzawodnictwa Ludowych Zespołów Sportowych Województwa Łódzkiego największymi sukcesami były:

3 miejsce w województwie łódzkim Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS w Pajęcznie,

1 miejsce w województwie łódzkim Rady Gminnej Zrzeszenia LZS w Działoszynie

1 miejsce w województwie łódzkim Uczniowskiego Klubu Sportowego w Działoszynie

Klasyfikacja Współzawodnictwa

Ludowych Zespołów i Ludowych Klubów Sportowych

3 miejsce – Ludowy Klub Sportowy „Zawisza” Pajęczno

2 miejsce – Ludowy Klub Sportowy w Kiełczygłowie

1 miejsce – Uczniowski Ludowy Klub Sportowy w Działoszynie

Podczas uroczystości podsumowania roku kulturalno-sportowego za rok 2015 podziękowano również firmom i instytucjom za finansowe wspieranie działań kulturalnych i sportowych. Za mecenat w dziedzinie kultury i sportu podziękowano:

Nadwarciańskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Działoszynie

Cementowni Warta S.A. w Trębaczewie

Firmie WKG Spółka z o.o. Spółka k. w Raciszynie

Arturowi Szczepaniakowi właścicielowi Zakładu Produkcyjno-Handlowego „ADMAT-POL” z Działoszyna

Zbigniewowi Ejbichowi właścicielowi Zakładu Usługowo –Handlowego ZBYSZKO z Trębaczewa

Florianowi Stefankowi właścicielowi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego „Stehcemp” z Pajęczna

Elżbiecie Bzdak i Janowi Lorentowiczowi właścicielom Przedsiębiorstwa Handlowego – „U Janka” z Działoszyna

Grzegorzowi Pacakowi – właścicielowi Firmy Transportowej z Sulmierzyc

Leszkowi Wadze – właścicielowi Firmy Usługi Asenizacyjne ze Strzelce Wielkich

O oryginalną oprawę artystyczną uroczystości zadbali przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Działoszynie.

Skip to content