PODSUMOWANIE ROKU KULTURALNO-SPORTOWEGO 2016

Już po raz kolejny, 10 lutego 2017r. w Pałacu Męcińskich, uhonorowano osoby, które swoją działalnością przyczyniły się do rozwoju i popularyzacji kultury i sportu nie tylko na terenie naszego powiatu, ale także w całym kraju i na świecie.

Za działalność kulturalną w 2016r. wyróżnienia otrzymali:

Orkiestra Dęta Gminy Sulmierzyce pod batutą Piotra Janika, która czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym powiatu oraz reprezentuje powiat w kraju. W minionym roku orkiestra zasłużyła się koncertem w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie z okazji spotkania z osobistym fotografem papieża Jana Pawła II – Arturo Mari, występem na Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie czy też udziałem w obozie muzycznym w Zakopanem. Orkiestra brała udział w nagraniach dla telewizji polskiej do programu: Jaka to melodia” oraz prezentowała swój dorobek muzyczny podczas takich lokalnych wydarzeń jak: dożynki, festyny rodzinne, powiatowy przegląd orkiestr dętych, sulmierzycka Cepeliada, jesienny koncert. Swoim występem uświetnili także uroczystość jubileuszu 90-lecia OSP w Bogumiłowicach oraz festyn z okazji Dni Blachowni.

Orkiestra Dęta Cementowni Warta S.A. pod batutą Artura Szczęsnego swoją pracę na rzecz kultury naszego powiatu wyraża poprzez udział w uroczystościach kościelnych                     i państwowych m.in. z okazji święta Konstytucji 3 Maja, uroczystościach związanych                  z Barbórką czy też w obchodach Święta Niepodległości. Swoim występem orkiestra uświetniła uroczystość jubileuszu 100-lecia orkiestry dętej z Ożarowa oraz Dzień Otwartych Drzwi Cementowni Warta S.A. Orkiestra uczestniczyła również w Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Pajęczańskiego.

Orkiestra Dęta „Siemko-Band” z Siemkowic pod batutą Pana Stanisława Rysia. Swoimi występami orkiestra ożywia działalność społeczną w gminie i powiecie, bierze udział                                 w uroczystościach  kościelnych i państwowych. W 2016r. orkiestrę mogliśmy usłyszeć m.in. podczas odpustów w Siemkowicach i Radoszewicach, na festynie w Lipniku, na dożynkach kościelnych a także podczas Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Pajęczańskiego                           w Działoszynie. Swoją grą uświetnili również obchody 90-lecia OSP w Lipniku.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Rząśnia pod batutą Tomasza Dulskiego. Do najważniejszych wydarzeń z działalności orkiestry w 2016r. należy zaliczyć: oprawę muzyczną podczas Dnia Papieskiego w Łodzi, wspólny koncert orkiestry z zespołem Poparzeni Kawą Trzy podczas Dni Rząśni, koncerty w Hiszpanii i Francji podczas tournée po Europie, koncert podczas VI OGÓLNOPOLSKIEGO ZLOTU KIBICÓW PGE SKRY BEŁCHATÓW. Do osiągnięć zasługujących na uznanie należy też wydanie płyty  z kolędami pt. „Kolęda płynie z wysokości” oraz II Nagroda Specjalna i Brąz podczas XII Międzynarodowego Festiwalu w Olsztynie ph. „O Warmio moja miła”.

Orkiestra Dęta OSP Dubidze (kapelmistrz Kamil Kęsoń) oraz Orkiestra Dęta OSP Wiewiec (kapelmistrz Michał Beska). W sierpniu 2015r. orkiestry połączyły swoje siły i od tego czasu wspólnie prezentują się na uroczystościach państwowych, narodowych, kościelnych i imprezach okolicznościowych takich jak festyny, dożynki, koncerty dla mieszkańców, prezentacje orkiestr dętych.W 2016r. obie orkiestry uświetniły takie wydarzenia jak: koncert kolęd w kaplicy w Dubidzach i w kościele w Wiewcu, dzień strażaka w Dubidzach, w Wiewcu oraz Dębowcu, uroczystość 50-lecia hufca Dąbrowa Górnicza w Kuźnicy oraz obchody jubileuszu 95-lecia OSP w Dworszowicach Kościelnych. Obie orkiestry zaprezentowały się także podczas koncertu Pod Altaną Parkową w Częstochowie z ramienia ośrodka promocji kultury „GAUDE MATER” Częstochowa. We wrześniu 2016r. orkiestry wzięły udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Pajęczańskiego oraz stanowili oprawę muzyczną podczas odpustu i uroczystości 11 listopada w Wiewcu.

Orkiestra Dęta OSP w Starej Brzeźnicy pod batutą Wojciecha Pompki. Orkiestra czynnie uczestniczy w uroczystościach kościelnych i państwowych na terenie własnej miejscowości, gminy oraz powiatu. W 2016r orkiestra uświetniła swoim występem następujące uroczystości:  festyn przy OSP w Starej Brzeźnicy, regionalną prezentację potraw i wyrobów wielkanocnych w Nowej Brzeźnicy, wiosenne prezentacje orkiestr dętych w Pajęcznie. We wrześniu 2016r. orkiestra zaprezentowała swój dorobek muzyczny podczas Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Pajęczańskiego.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Strzelce Wielkie pod batutą Tomasza Dulskiego.
W 2016r. orkiestra otrzymała wyróżnienie na VI Regionalnym Festiwalu Orkiestr Dętych
w Dąbrowie Zielonej, wzięła udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych
w Działoszynie, koncertowała w malowniczo położonych miejscowościach w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich: w Mikołajkach tuż przy brzegu jeziora Mikołajskiego, na festynie w miejscowości Bogaczewo w pobliżu Giżycka oraz na zamku w Kętrzynie z okazji jarmarku średniowiecznego. Ponadto orkiestra uświetniała swoim występami takie wydarzenia i uroczystości lokalne jak: dożynki, festyny rodzinne, jasełka, odpusty, koncert noworoczny, święta państwowe i wiele innych.

Pajęczańska Orkiestra Dęta pod batutą Anny Smolarek-Łągiewczyk w 2016r. reprezentowała powiat pajęczański na licznych regionalnych przeglądach orkiestr dętych, gdzie zdobywała nagrody i wyróżnienia. Orkiestra tworzy oprawę artystyczną wielu uroczystości kościelnych i państwowych tj. obchody Narodowego Święta Niepodległości, obchody Konstytucji 3 Maja, dożynki. Wzięła udział w wiosennych Prezentacjach Orkiestr Dętych w Pajęcznie oraz w Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Pajęczańskiego. Swoim występem orkiestra uświetniła Dni Pajęczna oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Za inspirowanie młodzieży oraz osób dorosłych do twórczego wysiłku na polu literatury, za popularyzowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat Marcina Bielskiego – renesansowego pisarza, który urodził się i żył w Białej koło Pajęczna wyróżnienie starosty pajęczańskiego powędrowało do  Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie. W roku 2016 odbyła się już 15. edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „O laur Bielskiego”. Z okazji jubileuszu konkursu w lutym 2016r. odbyło się uroczyste podsumowanie, którego gościem specjalnym był profesor Robert Zawadzki z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W formie wykładu profesor przybliżył informacje oraz ciekawostki związane z postacią Marcina Bielskiego.

Za działalność na rzecz rozwoju kultury w powiecie pajęczańskim, za popularyzację muzyki sakralnej oraz za uczczenie jubileuszu 90. urodzin Juliusza Łuciuka- polskiego kompozytora             i wielkiego rodaka ziemi pajęczańskiej i brzeźnickiej wyróżnienie starosty otrzymało Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Brzeźnicy. Juliusz Łuciuk urodzony w  Nowej Brzeźnicy, zaliczany jest do czołówki polskich kompozytorów współczesnych. Jednym z jego ostatnich dzieł jest oratorium „Jan Długosz-Dziejopisarz Polski”- które było swoistym hołdem złożonym Długoszowi. Gimnazjum pod kierunkiem dyrektor Jolanty Kozłowskiej czynnie włączyło się w organizację jubileuszowego koncertu z okazji 90. urodzin Juliusza Łuciuka zorganizowanego w ramach Festiwalu Gaude Mater w parafialnym kościele Św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy w maju 2016r. Ponadto w 2016r. młodzież gimnazjalna wzięła udział w nagraniu filmu poświęconego Juliuszowi Łuciukowi „Portrety krakowskich artystów- Juliusz Łuciuk” zrealizowanym przez ośrodek regionalny Telewizji Polskiej                 w Krakowie.

Pan Jan Sierszyński – reprezentant Gminy Kiełczygłów, współzałożyciel i członek ORKIESTRY DĘTEJ PRZY OSP W KIEŁCZYGŁOWIE od 1984 roku. Od trzech lat pełni funkcję prezesa orkiestry. Jest człowiekiem pełnym pomysłów, aktywizującym członków orkiestry. Swoją postawą i zaangażowaniem sprawił, że upadająca orkiestra nadal istnieje.

Zespół wokalny działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
w Działoszynie. 30-osobowa grupa złożona z pracowników ośrodka uświetnia różne uroczystości i imprezy okolicznościowe organizowane dla dzieci i ich rodziców: pikniki, dzień dziecka, mikołajki, bale karnawałowe czy też imprezy charytatywne. Zespół współpracuje z Regionalnym Centrum Rozwoju Kultury i Turystki przy organizacji koncertów okolicznościowych np. koncert kolęd i pastorałek, swoim występem zespół uświetnił też podsumowanie roku kulturalno-sportowego 2015.

Wśród wyróżnionych przez starostę sportowców znaleźli się:

Szymon Leszczyk – taekwon-do – LKS „Victoria” Zalesiaki – Szymon w 2016 r. zajął
I miejsce Mistrzostwach Polski w kategorii walk do 58 kg w Nowej Rudzie, V miejsce            w Pucharze Świata w kategorii walk do 58 kg. w Budapeszcie oraz II i III miejsce

w Międzywojewódzkich Mistrzostwach  Juniorów Młodszych w Łodzi i Działoszynie.

 

Szymon Kotyla – lekkoatletyka – CKS Budowlani Częstochowa – Szymon w 2016r. zdobył 3 złote medale Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych na 1500 metrów, 3000 metrów  i 9 kilometów, zajął III miesjce w Pucharze Polski na 3000 metrów, III miejsce w jednym z najbardziej prestiżowych biegów na Mile – „Złota Mila Częstochowy”, wygrał biegi uliczne w Częstochowie i Kłobucku oraz III Pajęczański Bieg Niepodległości.

 

Klaudia Jura – pływanie – MUKS „Meduza” Pajęczno – Klaudia w styczniu 2016 roku została Sportowcem Roku Ziemi Sieradzkiej w plebiscycie tygodnika „Nad Wartą”
i Dziennika Łódzkiego. Finalistka A Zimowej oraz Letniej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 17-18 letniej na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym. Siedmiokrotnie startowała w finałach A oraz B tych imprez zajmując wysokie miejsca w rywalizacji stylem grzbietowym oraz zmiennym. Zdobyła kilkanaście medali imprez ogólnopolskich. Za wyniki sportowe w 2016 roku otrzymała powołanie do Kadry Wojewódzkiej Juniorów na rok 2017.

 

Piotr Kałuża – taekwon-do – LKS „Victoria” Zalesiaki – Piotr w 2016 r. zajął I miejsce
w Pucharze Grand Prix w kategorii walk do 75kg w Bartoszycach, I miejsce
w Międzywojewódzkich Mistrzostwach w kategorii walk do 75 kg w Łodzi, oraz II i III miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach  w kategorii walk do 75 kg w Kłobucku
i Działoszynie.

 

Dawid Szeląg – pływanie – MUKS „Meduza” Pajęczno – Dawid w 2016r. uzyskał status najszybszego 13-latka w historii Klubu. Wielokrotny medalista  imprez wojewódzkich oraz szeregu mitingów ogólnopolskich na dystansach 50, 100 oraz 200 metrów stylem dowolnym. Pierwszy 13-latek w historii pajęczańskiego pływania, który pokonał 100 metrów stylem dowolnym poniżej jednej minuty. Regularnie plasuje się w trójce najszybszych kraulistów województwa łódzkiego w swojej kategorii wiekowej. Osiemnasty zawodnik makroregionu centralnego podczas rywalizacji na 100 metrów stylem dowolnym Drużynowych Mistrzostw Młodzików w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

Jakub Drab – kolarstwo – Uczniowski Klub Sportowy Pajęczno. Jakub w 2016r. zajął VII miejsce w Pucharze Polski Młodzików w Rzeniszowie, X miejsce w Pucharze Polski Młodzików w Katowicach,  12 miejsce w Mistrzostwa Polski Młodzików w Sławnie.

 

Jakub Wiktor – taekwon-do – Ludowy Klub Sportowy „Victoria” Zalesiaki. Jakub
w 2016r. zajął III miejsce w Pucharze Świata w kategorii walk powyżej 85 kg w Budapeszcie.

 

Wyróżnieni trenerzy i działacze sportowi:

Robert Bilski – trener piłki siatkowej i działacz w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym „Libero” Pajęczno, członek Zarządu i sędzia Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej

 

Marek Kotynia – wieloletni trener i działacz w Ludowym Klubie Sportowym „Victoria” Zalesiaki sztuki walki – tekwon-do.

 

Robert Koj  – trener Uczniowskiego Klubu Sportowego w Pajęcznie, wcześniej wieloletni zawodnik  tego klubu , a po zakończeniu kariery zawodniczej trener.

 

Paweł Wolski – trener w Międzyszkolnym Uczniowskim  Klubie Sportowym „Meduza”, sekcją pływacką zajmuję się od 2004 roku, kiedy to wznowili działalność po modernizacji Powiatowej Pływalni w Pajęcznie

 

Tomasz Brożyna       – wieloletni działacz sportowy w Powiatowym Szkolnym Związku Sportowym,  były członek Głównej Komisji Rewizyjnej Szkolnego Związku Sportowego Warszawie oraz Łódzkiego Szkolnego Związku Sportowego

 

Cezary Cichowlas – nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum
w Strzelcach Wielkich, przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
w Pajęcznie, wiceprzewodniczący  Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Pajęcznie, organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych.

 

Zbigniew Słomski  – przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Pajęcznie, członek prezydium Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Łodzi, prezes Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego
w Działoszynie

 

Paweł Pietruszka  – nauczyciel wychowania fizycznego w  Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Kiełczygłowie, wiceprzewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
w Pajęcznie, organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych

 

Arkadiusz Beśka – nauczyciel  wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej
w Siemkowicach, wiceprzewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
w Pajęcznie,  wieloletni  organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych.

 

Piotr Trawczyński  – nauczyciel  wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Pajęcznie , sekretarz Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Pajęcznie sędzia w Łódzkim Związku Piłki Siatkowej, wieloletni  organizator i sędzia zawodów sportowych.

 

Karol Czeropski – nauczyciel wychowania fizycznego Gimnazjum
w Działoszynie, członek zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Pajęcznie ,działacz Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego w Działoszynie, organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych

 

Jan Świątkowski  – nauczyciel wychowania fizycznego w  Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Sulmierzycach, członek Zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
w Pajęcznie, organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych

 

Radosław Marczak – nauczyciel  wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej
w Raciszynie, członek Zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Pajęcznie, organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych.

Damian Mikołajczyk – nauczyciel  wychowania fizycznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rząśni, członek Zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
w Pajęcznie,  organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych.

 

Piotr Półka – nauczyciel wychowania fizycznego w  Zespole Szkolno-Gimnazjalnym
w Kiełczygłowie, organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych

 

Wyróżnienia we współzawodnictwie sportowym Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych

i Ponadgimnazjalnych

 

W 2016 roku klasyfikacje końcowe przedstawiają się następująco:

 

Szkoły Podstawowe

Kategoria Dziewcząt

3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Rząśni

2 miejsce – Szkoła Podstawowa w Nowej Brzeźnicy

1 miejsce – Szkoła Podstawowa w Raciszynie

 

Kategoria Chłopców

3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Kiełczygłowie

2 miejsce – Szkoła Podstawowa w nr 1 w Pajęcznie

1 miejsce – Szkoła Podstawowa w Nowej Brzeźnicy

 

Gimnazja

Kategoria Dziewcząt

3 miejsce         – Gimnazjum w Sulmierzycach

2 miejsce         – Gimnazjum w Kiełczygłowie

1 miejsce         – Gimnazjum w Pajęcznie

Kategoria Chłopców

3 miejsce         – Gimnazjum w Strzelcach Wielkich

2 miejsce         – Gimnazjum w Pajęcznie

1 miejsce         – Gimnazjum w Kiełczygłowie

 

Szkoły Ponadgimnazjalne

  • 1 miejsce – Zespół Szkół w Pajęcznie
  • 2 miejsce – Zespół Szkół w Działoszynie

 

Wyróżnienia we współzawodnictwie sportowym

Ludowych Zespołów Sportowych

W 2016roku klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

 3 miejsce – Ludowy Klub Sportowy Kiełczygłów

2 miejsce  – Ludowy Klub Sportowy Unia Sulmierzyce

1 miejsce –  Uczniowski Ludowy Klub Sportowy w Działoszynie

 

 

Wyróżnienia dla klubów za działalność sportową w 2016roku:

MUKS Libero Pajęczno, MUKS Meduza Pajęczno, LKS Victoria Zalesiaki

Skip to content