Podsumowanie roku kulturalno-sportowego 2017

W piątek 26 stycznia 2018r. w Pałacu Męcińskich w Działoszynie odbyła się uroczystość podsumowania roku kulturalno-sportowego 2017. Podczas gali wyróżnieniami Starosty Pajęczańskiego uhonorowano osoby szczególnie zaangażowane w rozwój i promocję działalności kulturalnej i sportowej w powiecie pajęczańskim. Wśród wyróżnionych za wkład w kształtowanie kultury powiatu pajęczańskiego w roku 2017 znaleźli się:

Zespół śpiewaczy Jankowskie Wolanki z gminy Strzelce Wielkie. W 2017r. zespół zdobył: I nagrodę na Międzynarodowym Przeglądzie zespołów Regionalnych „Złoty Kłos”
w Zebrzydowicach, I nagrodę na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych „Złoty Talizman 2017”, I nagrodę na 5.Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych
w Działoszynie

Anna Adrjanowicz-Noga – nauczyciel Zespołu Szkół w Działoszynie. Główna organizatorka Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Poezja i proza twórców brytyjskich”. W 2017r. odbyła się już 11 edycja konkursu. Poprzez organizację konkursu pani Anna rozbudza wśród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej  zainteresowania literaturą obszaru anglojęzycznego, zachęca do czytania i interpretowania dzieł twórców brytyjskich oraz do ich prezentowania na scenie.

Kabaret Ludowy Malwinki z Gminy Siemkowice. Malwinki promują kabaret jako formę sztuki widowiskowej, w repertuarze znajdują się inscenizacje autentycznych zwyczajów
z życia dawnych mieszkańców wsi. W 2017r. kabaret zdobył  1 miejsce na III Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej w Łodzi w kategorii Kabarety za inscenizację „Fitness po wiejsku”.  Reprezentował też powiat pajęczański m.in. na Targach Rolniczo-Ogrodniczych w Kościerzynie czy też dożynkach gminnych w Skomlinie

 

Zespół Folklorystyczny Trębaczewianie. W 2017 roku zespól zdobył 1 miejsce na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Żarkach-Letnisko, 1 miejsce na Festiwalu Piosenki Zapomnianej w Wiśniowej Górze, 2 miejsce na 18. Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych w Polanicy Zdroju. Trębaczewianie reprezentowali powiat pajęczański poza granicami kraju, dając koncert w Chorwacji podczas III Istria Music Festiwal, a także na Sieradzkich Spotkaniach z Kulturą Ludową. Wzięli udział w wymianie pomiędzy zespołami, odbywając podróż do Słowenii.

 

Michalina Strykowska nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Raciszynie oraz Justyna Nowakowska nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2
w Działoszynie – główne inicjatorki powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla szkół podstawowych. W 2017r. odbyła się 9 edycja konkursu. Organizacja konkursu wpływa na podnoszenie poziomu umiejętności językowych i rozbudzanie wśród młodych ludzi zainteresowania językiem angielskim, kulturą i historią krajów anglojęzycznych.

 

Zespół Ludowy Kiełczygłowianie. Swoim repertuarem urozmaica festyny, jubileusze i wiele uroczystości o charakterze zarówno gminnym i powiatowym, jak i poza granicami powiatu. W 2017r. Kiełczygłowianie reprezentowali powiat na Wojewódzkim święcie chrzanu
w Osjakowie. Brali udział w koncercie kolęd i pastorałek w Działoszynie, a także
w koncertach patriotycznych w Działoszynie i Kiełczygłowie.

Za szczególne osiągnięcia w sporcie wyróżnienie starosty pajęczańskiego otrzymali:

Mikołaj Popiel – pływanie, Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Meduza”
w Pajęcznie. W 2017 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika Ligi Dzieci Województwa Łódzkiego w sezonie 2016/2017. W Drużynowym Wieloboju Pływackim Dzieci 11-letnich zdobył 8 miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej za cztery starty. Podczas zawodów inauguracyjnych na łódzkiej Zatoce Sportu pobił rekord okręgu 11–latków na 50 metrów stylem dowolnym. Ustanowił kolejne dwa rekordy województwa łódzkiego na 100 metrów stylem dowolnym i grzbietowym.

Agnieszka Kuzyk. W 2017 w maratonie w Dębnie zdobyła mistrzostwo Polski nauczycieli oraz została 6 zawodniczką wśród kobiet w Polsce w klasyfikacji Mistrzostw Polski kobiet. Zajęła 2 miejsce w Rawennie we Włoszech, z czasem 2 godz. 59 minut. Zajęła też 2 miejsce wśród kobiet na półmaratonie gliwickim oraz 1 miejsce w mistrzostwach   Polski  Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Wolborzu na 4 km.

Szymon Leszczyk – taekwon-do – Ludowy Klub Sportowy „Victoria” Zalesiaki.  W 2017r. zajął 3 miejsce w Pucharze Polski Juniorów w Mykanowie w kategorii walk do 62 kg oraz
1 miejsce w walkach do 62 kg i 2 miejsce w technikach specjalnych w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Makroregionów w Poznaniu.

 

Dawid Szeląg – pływanie – Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Meduza”
w Pajęcznie. W 2017 roku Dawid pięciokrotnie startował w wyścigach finałowych Mistrzostw Polski Juniorów 14-letnich zajmując miejsca od 12 do 18 w rywalizacji rocznika 2003 w konkurencjach kraulowych. Podczas Grand Prix Pucharu Polski w Opolu zajął drugie miejsce w kategorii rocznika 2003 na dystansie 200 metrów stylem dowolnym. Wywalczył medale licznych imprez ogólnopolskich m.in. w Częstochowie, Ostrzeszowie, Oświęcimiu
i Bydgoszczy a także zawodów wojewódzkich rozgrywanych na długim jak i na krótkim basenie.

Jakub Drab – kolarstwo – Uczniowski Klub Sportowy w Pajęcznie. W 2017r. zajął 12 miejsce w Mistrzostwach Polski w Sławnie, 3 miejsce w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego MTB,  4 miejsce w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego Młodzików ze startu wspólnego.

 

Dawid Kotynia – taekwon-do – Ludowy Klub Sportowy „Victoria” Zalesiaki. W 2017r. zajął II miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców  w Ciechanowie w kategorii walk do 85 kg oraz 3 miejsce w Pucharze Polski Seniorów w Mykanowie.

 

Za wkład w kształtowanie kierunków rozwoju sportu w powiecie podziękowania starosty otrzymali:

Marek Kotynia – wieloletni działacz i trener w Ludowym Klubie Sportowym „Victoria” Zalesiaki sztuki walki – tekwon-do.

 

Borys Kaszuba – od 2014 roku trener Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Meduza” w Pajęcznie. Jego podopieczni w roku 2017 uzyskiwali wyniki medalowe i miejsca w czołówce imprez rangi wojewódzkiej, mitingach pływackich rozgrywanych m.in.
w Bydgoszczy, Częstochowie czy też w Ostrzeszowie. Obecnie opiekuje się grupą zawodników 11-13 letnich.

 

Robert Bilski – trener piłki siatkowej i działacz w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym „Libero” Pajęczno, sędzia siatkarski, członek Zarządu Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej.

 

Cezary Cichowlas – przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
w Pajęcznie, wiceprzewodniczący  Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Pajęcznie, organizator i sędzia zawodów sportowych.

 

Zbigniew Słomski  – przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Pajęcznie, członek prezydium Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Łodzi, prezes Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego
w Działoszynie.

 

Arkadiusz Beśka – wiceprzewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
w Pajęcznie,  wieloletni  organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych.

 

Paweł Pietruszka  – wiceprzewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
w Pajęcznie, wieloletni organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych

 

Piotr Trawczyński  – sekretarz Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Pajęcznie, sędzia w Łódzkim Związku Piłki Siatkowej, wieloletni  organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych.

 

Karol Czeropski – członek zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
w Pajęcznie, działacz Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego w Działoszynie, organizator i sędzia zawodów sportowych

 

Radosław Marczak – członek Zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego
w Pajęcznie, organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych.

 

Piotr Półka – nauczyciel wychowania fizycznego w  Zespole Szkolno-Gimnazjalnym
w Kiełczygłowie, organizator i sędzia szkolnych zawodów sportowych

 

Klasyfikacje końcowe we współzawodnictwie szkół podstawowych:

Kategoria Dziewcząt

3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Rząśni

2 miejsce – Szkoła Podstawowa w Siemkowicach

1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pajęcznie

 

Kategoria Chłopców

3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Nowej Brzeźnicy

2 miejsce – Szkoła Podstawowa w Sulmierzycach

1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pajęcznie

 

 

Klasyfikacje końcowe we współzawodnictwie szkół gimnazjalnych:

Kategoria Dziewcząt

3 miejsce         – Gimnazjum w Kiełczygłowie

2 miejsce         – Gimnazjum w Siemkowicach

1 miejsce         – Gimnazjum w Pajęcznie

 

Kategoria Chłopców

3 miejsce         – Gimnazjum w Kiełczygłowie

2 miejsce         – Gimnazjum w Strzelcach Wielkich

1 miejsce         – Gimnazjum w Pajęcznie

 

Klasyfikacja końcowa we współzawodnictwie szkół ponadgimnazjalnych

  • miejsce – Zespół Szkół w Pajęcznie
  • miejsce – Zespół Szkół w Działoszynie

 

 

Klasyfikacja końcowa współzawodnictwa  Ludowych Zespołów Sportowych:

 

3 miejsce – Uczniowski Klub Sportowy „Libero” Pajęczno

2 miejsce  – Ludowy Klub Sportowy Unia Sulmierzyce

1 miejsce –  Uczniowski Ludowy Klub Sportowy w Działoszynie

 

Wyróżnienie otrzymał również Klub Biegacza „Warta” za promowanie biegania w Powiecie Pajęczańskim oraz reprezentacja Władz Samorządowych  Powiatu Pajęczańskiego za zajęcie 3 miejsca w Wojewódzkiej Spartakiadzie Władz Samorządowych 2017.

 

Galę wręczenia wyróżnień uświetniły występy zespołu ludowego Kiełczygłowianie, młodzieży gimnazjalnej działającej przy Regionalnym Centrum oraz kabaretu ludowego Malwinki.

Skip to content