Przegląd teatralny 2010

W piątek, 17.12.2010r. w Pałacu Męcińskich w Działoszynie odbył się XI Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych. Organizatorem imprezy był Powiatowy Ośrodek Kultury.

W piątek, 17.12.2010r. w Pałacu Męcińskich w Działoszynie odbył się . Organizatorem imprezy był Powiatowy Ośrodek Kultury.

W konkursowych zmaganiach udział wzięło 12 grup teatralnych ze szkół powiatu pajęczańskiego, występujących w trzech kategoriach wiekowych. Mimo ciężkiej pracy, jakiej wymaga występ w przeglądzie, każdego roku znajdują się chętni do zaprezentowania swych artystycznych zdolności. Tegoroczna tematyka nie była ściśle określona. Na scenie zaprezentowano baśnie, zarówno te znane, jak i te mniej znane, a także fragmenty utworów rodzimych i zagranicznych pisarzy, wszystkie przedstawione w ciekawych aranżacjach, bogatej kolorystyce i co najważniejsze – niejednokrotnie z fantastyczną grą aktorską.
Przegląd otworzyły przedstawienia: „Kopciuszek” grupy teatralnej SŁONECZKA ze Szkoły Podstawowej w Broszęcinie (opiek. Anna Czyżyka) i „Kot w butach” grupy teatralnej PRACOWITE PSZCZÓŁKI ze Szkoły Filialnej w Kolonii Lisowice (opiek. Grażyna Szewczyk, Anna Białek, Bożena Wcisło). Za sprawą najmłodszych aktorów przenieśliśmy się w cudowny świat baśni, gdzie dobro zawsze zwycięża. Podobnie było w następnej kategorii wiekowej: szkoły podstawowe, klasy 4-6. Na początku wrażeń dostarczyła nam grupa teatralna NIBY NIC z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gajęcicach Starych (opiek. Agnieszka Popiel-Chłopaś) prezentując widzom „Pożarcie królewny Bluetki”. Następnie wystąpiła Marta Pilarek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ożegowie z monodramem „Opowieść o rzeczach ważnych i mniej ważnych” (opiek. Aleksandra Marczak). W dalszej części imprezy na deskach „teatru” mogliśmy zobaczyć również: „Makabryczne igraszki” w wykonaniu grupy teatralnej MASKARADA ze Szkoły Podstawowej w Pajęcznie (opiek. Grażyna Wolna), „Pinokia” w wykonaniu grupy teatralnej DO-RE-MI ze Szkoły Podstawowej w Trębaczowie (opiek. Elżbieta Patyk), „Kwaczka” w wykonaniu grupy teatralnej PAJACYKI ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Działoszynie (opiek. Katarzyna Oryś), „Pinokio, a jak myślisz” w wykonaniu grupy teatralnej RAZ DWA TRZY ze Szkoły Podstawowej w Raciszynie (opiek. Agata Chybińska, Michalina Strykowska, Aneta Gajęcka, Anna Fiecek) oraz „Lokomotywę” w wykonaniu grupy teatralnej WIERCIPIĘTY ze Szkoły Podstawowej w Kiełczygłowie (opiek. Alicja Sadowska).
Wśród przedstawień w kategorii gimnazjalnej podziwiać można było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego przygotowane przez grupę teatralną FISTASZKI z Publicznego Gimnazjum w Kiełczygłowie (opiek. Alicja Sadowska) oraz wykonaną z kabaretowym zacięciem przez grupę teatralną COGITO z Gimnazjum w Strzelcach Wielkich (opiek. Edyta Dudek) – „Zemstę inaczej…”. Kategorię zakończyła baśń „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”, którą na przegląd przywiozła grupa teatralna KATHARSIS z Publicznego Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy (opiek. Aleksandra Bednarska).
Komisja konkursowa w składzie Zofia Szymanek – instruktor emisji głosu, śpiewu i form teatralnych; Iwona Koperska – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz Katarzyna Paczyńska – nauczyciel-polonista, przesłuchało zgłoszone do konkursu grupy teatralne. Oceniano dobór repertuaru do odpowiedniej grupy wiekowej, wykorzystanie znaków teatralnych (ruch sceniczny, rekwizyty, emisja głosu, dykcja), różnorodność środków wyrazu, a także pomysłowość.
Decyzją jury wśród laureatów znaleźli się:

KATEGORIA – szkoły podstawowe, klasy 1-3
I miejsce – nie przyznano;

– nie przyznano;

II miejsce – grupa teatralna „Pracowite Pszczółki” z SP Kolonii Lisowice;

– grupa teatralna „Pracowite Pszczółki” z SP Kolonii Lisowice;

III miejsce – grupa teatralna „Słoneczka” z SP w Broszęcinie;

– grupa teatralna „Słoneczka” z SP w Broszęcinie;

Ponadto jury wręczyło wyróżnienia indywidualne za kreację aktorską:

Oliwia Szataniak z SP w Broszęcinie za rolę siostry Kopciuszka w spektaklu „Kopciuszek”

z SP w Broszęcinie za rolę siostry Kopciuszka w spektaklu „Kopciuszek”

Kinga Pluta z SP w Broszęcinie za rolę siostry Kopciuszka w spektaklu „Kopciuszek”

z SP w Broszęcinie za rolę siostry Kopciuszka w spektaklu „Kopciuszek”

Klaudia Konieczna z SP w Broszęcinie za rolę Kota w spektaklu „Kot w butach”

z SP w Broszęcinie za rolę Kota w spektaklu „Kot w butach”

KATEGORIA – szkoły podstawowe, klasy 4-6
I miejsce – grupa teatralna „Niby Nic” z SP w Gajęcicach Starych

– grupa teatralna „Niby Nic” z SP w Gajęcicach Starych

II miejsce – grupa teatralna „Wiercipięty” z SP w Kiełczygłowie

– grupa teatralna „Wiercipięty” z SP w Kiełczygłowie

III miejsce – grupa teatralna „Do-Re-Mi” z SP w Trębaczowie

– grupa teatralna „Do-Re-Mi” z SP w Trębaczowie

Jury wręczyło również wyróżnienia indywidualne za kreację aktorską:

Marta Pilarek z PSP w Ożegowie za monodram „Opowieść o rzeczach ważnych i mniej ważnych”

z PSP w Ożegowie za monodram „Opowieść o rzeczach ważnych i mniej ważnych”

Anna Konieczna z SP w Raciszynie za rolę Krasnoludka w spektaklu „Pinokio a jak myślisz”

z SP w Raciszynie za rolę Krasnoludka w spektaklu „Pinokio a jak myślisz”

KATEGORIA – gimnazja
I miejsce – grupa teatralna „Fistaszki” z Publicznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza
w Kiełczygłowie

– grupa teatralna „Fistaszki” z Publicznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Kiełczygłowie

II miejsce – grupa teatralna „Cogito” z Gimnazjum w Strzelcach Wielkich

– grupa teatralna „Cogito” z Gimnazjum w Strzelcach Wielkich

III miejsce – grupa teatralna „Katharsis” z Publicznego Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy

– grupa teatralna „Katharsis” z Publicznego Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy

XI Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych po raz kolejny pokazał, że mamy niesamowicie utalentowaną młodzież i choć życie teatralne w powiecie jeszcze nie kwitnie bujnie, to z pewnością godne jest naszej uwagi. Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom życzymy powodzenia w kolejnym przeglądzie. Do zobaczenia za rok!

Skip to content